Alanyaspor Futbol Kulübü

Akdeniz temsilcilerinden birisi olan Alanyaspor Futbol Kulübü köklü bir takım olarak ligde yerini alıyor. Turuncu – yeşil renklere sahip olan Alanyaspor, 2016 – 2017 sezonundan bu yana Süper Lig’de mücadele ediyor. Kulübün sponsorluk anlaşması gereği Corendon Alanyaspor olarak anıldığını dile getirmeliyiz.

Yazımız sayesinde Alanyaspor tarihçesi, Alanyaspor stadyumu, Alanyaspor amblemi ve daha birçok konu hakkında bilgi alabilirsiniz. Alanyaspor Futbol Kulübü Süper Lig’e yeni yükselmedi fakat yükseldiği ilk seneden itibaren istikrarlı olmayı ve bu ligde kalıcı olmayı sonuna kadar başardı diyebiliriz.

Hemen hemen alt ligden çıktığı her yılda farklı oyun anlayışı ve tarzı ile Alanyaspor Futbol Kulübü Süper Lig’e farklı bir enerji ve farklı bir renk katıyor.

Alanyaspor Kuruluş Tarihi

Futbolseverler, Alanyaspor kuruluş tarihi hakkında bilgi almak istiyorlar. Akdeniz temsilcisi, 1948 yılında yani bundan tam 75 yıl önce kuruldu. Doktor Ali Nazım Köseoğlu ve bir grup genç tarafından kurulan Alanyaspor’un kaderinin nasıl şekilleneceği merak konusu idi. Kulübün ilk ismi Alanya Kalespor olmakla beraber ilerleyen dönemlerde Kale Gençlikspor olarak değiştirilmiştir. 

Alanyaspor tarihçesi hakkında bir şeyler öğrenmek isteyenlerin merak ettikleri hususlardan birisi de kulübün renkleri oluyor. Kulüp, kurulduğu dönemde mavi – beyaz renklere sahipti. Alanyaspor, 1965-1966 sezonunda Antalya Amatör Kümesi’ne kırmızı – beyaz renklerle katılmıştır.

Alanyaspor, 1982 yılının Mayıs ayında seçime gitti. Kulübün yeni başkanı Hüseyin Arıkan oldu. Söz konusu dönemde kulübün renkleri turuncu – yeşil olarak değiştirildi. Ayrıca, o tarihe kadar faaliyetlerine Kale Gençlikspor olarak devam eden kulübün yeni ismi Alanyaspor oldu. Alanyaspor Futbol Kulübü, 1985 – 1986 sezonunda 3.Lig’de mücadele etmeye başladı.

Bu durum, o tarihe kadar amatör kümede yer alan kulüp adına son derece önemli bir gelişme idi. Alanyaspor, yıllar içerisinde futbolda iddialı hale geldi. 1987 – 1988 sezonunda üçüncü ligde şampiyon olan kulübün yeni adresi ikinci lig oldu. Ancak, kulübü zorlu dönemler bekliyordu. Söz konusu dönemlerin birisi de 1996 – 1997 sezonunda yaşandı. Alanyaspor Futbol Kulübü, bu sezonun sonunda kendisini bir kez daha üçüncü ligde buldu.

Alanyaspor, bu defa üçüncü ligde beklenenden daha çok kaldı. 2003 – 2004 sezonunda üçüncü ligde şampiyon olabildi. 2010’lu yılların ikinci yarısı, Alanyaspor Futbol Kulübü için oldukça iyi geçti. Akdeniz temsilcisi, 2014 – 2015 sezonunda 1.Lig’de play-off oynama hakkını kazansa da Süper Lig biletini alamadı. Ancak, Alanyaspor, 2015 – 2016 sezonu sonunda Süper Lig’e yükselme şansını kazandı. 2016 – 2017 sezonundan bu yana Süper Lig’de yer alan takımın iddialı bir taraftar kitlesi bulunuyor.

Alanyaspor Yönetimi

Alanyaspor başkanları geçmişten bu yana güzel işler yapmışlardır. Hüseyin Arıkan, kulüp tarihinde önemli bir yer tutan Alanyaspor başkanları arasında kendisine yer bulur. Güncel tarih itibariyle, Alanyaspor başkanının Hasan Çavuşoğlu olduğunu söyleyebiliriz.

19 Nisan 1970 tarihinde dünyaya gelen Hasan Çavuşoğlu, 1 Temmuz 2011 tarihinden bu yana başkanlık görevini yürütüyor. Kamil Köseoğlu, kulübün ikinci başkanı olarak görev yapıyor. Asbaşkanlar arasında Dilaver Çekiç, Bilal Gömeç ve Nihat Tufan yer alıyor. Kulübün çok sayıda başkan yardımcısı mevcut! Nazmi Yüksel, Mehmet Uslu, Ahmet Paşaoğlu, Hüseyin Girenes, Enver Vural, Muzaffer Barcın ve Mevlüt Görücü, güncel tarih itibariyle kulübün başkan yardımcıları olarak biliniyorlar.

Hemen hemen alt ligden çıktığı her yılda farklı oyun anlayışı ve tarzı ile Alanyaspor Futbol Kulübü Süper Lig’e farklı bir enerji ve farklı bir renk katıyor.

Alanyaspor Forma ve Logo

Turuncu – yeşil renklere sahip olan Alanyaspor, Süper Lig’in en çok forma satan kulüplerinin başında geliyor. Kulübün formalarını satın almak isteyenlerin adresi Alanyaspor Store olmalı! Kulübün resmi alışveriş sitesi olarak bilinen bu siteye üye olunduğu takdirde hem yeni sezona hem de eskiye ait formaların satın alınması mümkün hale geliyor.

Alanyaspor Store’da 2020 – 2021, 2021 – 2022 ve 2022 – 2023 sezonlarına ait formalar bulunabilir. Ayrıca, erkek, kadın ve çocuklar için özel olarak üretilmiş tek ceket, tişört, eşofman takımı, şort, forma, polo yaka, pantolon ve sweatshirt gibi ürünler de Alanyaspor Store’da kendisine yer buluyor.

Alanyaspor Futbol Kulübü’nün hem armasına hem de logosuna saygı duyarak onu destekleyerek satın alacağınız ürünler kulübe katkı sunacaktır. Alanyaspor amblemi ve takım renkleri artık Alanya ile özdeşleşmiş bir kombindir.

Alanyaspor Stadyum

Alanyaspor stadyumu, Türkiye’nin en iyi stadyumları arasında yer alıyor. Kırbıyık Holding veya Alanya Oba Stadyumu olarak bilinen bu stadyumun kapasitesi 10 bin 128 kişidir. Oba Mahallesi’nde yer alan Oba Stadyumu’nun temeli 1995 yılında atılmıştır. 2011 yılında hizmete açılan stadyumdaki ilk maçta Galatasaray ile Hannover 96 karşı karşıya gelmiştir. Sarı kırmızılı takım, söz konusu maçı 3-0 kazanmıştır.

Alanya Oba Stadyumu, sahip olduğu özellikler ile dikkat çeker. Zemini doğal çim olan stadyumun ışıklandırması mevcuttur. Ayrıca, inşa edildiği dönemdeki maliyeti 12 milyon Türk Lirası olmuştur. Alanyaspor stadyumu, günümüze kadar farklı isimler ile anıldı. 2016 – 2017 sezonunda Bahçeşehir Okulları Arena olarak bilinen stadyuma 2017 ila 2022 yılları arasında Bahçeşehir Okulları Stadyumu ismi verilmiştir.