Alanyaspor Göztepe’ye Konuk Oluyor

Süper Lig’in 29’uncu haftasında kendi sahasında konuk ettiği Fenerbahçe karşısında 5-2’lik ağır bir mağlubiyetle hezimete uğrayan Alanyaspor, düştüğü yerden kalkabilmek adına 30’uncu haftada Göztepe maçından galibiyet çıkarmayı hedefliyor. Son 6 maçını kaybeden İzmir temsilcisi karşısında sahadan 3 puanla ayrılarak üst sıralardaki yerini korumak isteyen Alanya temsilcisini bu bağlamda zorlayacak bir istatistiğin var olduğunu da belirtmek gerek.

Şansı Tutmayan

Bu sezon Süper Lig’de 3’üncü teknik direktörleriyle çalışan iki ekibin müsabakasında Alanyaspor Göztepe’ye konuk oluyor.

29’uncu hafta müsabakasında kendi sahasında Fenerbahçe’yi konuk eden Alanya temsilcisi sahadan 5-2’lik ağır bir mağlubiyetle ayrılarak taraftarlarını üzmüştü. Bununla birlikte rakip Göztepe’nin de son 6 maçının tamamında sahadan mağlup olarak ayrıldığını ve küme düşme hattına saplanıp kaldığını belirtmek gerek.

Bu çerçeveden bakıldığında Alanyaspor hem bulunduğu konum hem de son maçında mağlup olmasına rağmen güncel formuyla 30’uncu hafta müsabakasının net favorisi olarak görünüyor. Ancak iki takım arasındaki istatistiklere bakıldığı zaman Turuncu Yeşilli takımın rakibi karşısında oynadığı son 10 maçın sadece 2’sini kazanabildiği ve bu galibiyetlerden birinin 2016 senesinde diğerinin de 2018 senesinde geldiği ortada.

Bu veriler ışığında Alanyaspor’un Göztepe karşısında şansının tutmadığını söylemek yanlış olmaz. Şeytanın bacağını kırmak isteyen Francesco Farioli’nin öğrencilerinin bu maçta galip gelmesi takımın genel durumu açısından da kıymetli olacaktır.

Sezonun ilk yarısında Alanya’da kozlarını paylaşan iki ekibin mücadelesi 2-2 beraberlikle sona ermişti. O maçtan bu yana köprünün altından çok sular aktı. Alanyaspor İzmir temsilcisine misafir olacağı maç öncesi oynadığı 29 maçta topladığı 46 puanla 5’inci sırada yer alıyor. Ev sahibi ekipse 27 puan toplayabildi ve 18’inci sırada kaldı.

Son Darbe

30’uncu haftanın dikkat çeken müsabakasında karşı karşıya gelecek iki ekibin müsabakasında galip gelen taraf Alanyaspor olursa işler Göztepe adına iyiden iyiye zorlaşacak. Akdeniz temsilcisi son 10 maçta sadece 2 kere mağlup edemediği ve son 4 seneden bu yana hiç üzemediği rakibi karşısında alacağı 3 puanla birlikte Göztepe’yi ciddi bir krizin içine sokabilir.

İzmir temsilcisi 27 puanla 18’inci sırada yer alıyor ancak daha da kritik olan 16’ıncı sırada yer alan Giresunspor ile arasında tam 8 puanlık bir fark bulunması. Bu bağlamda bir kez daha mağlup olması durumunda Göztepe’nin Süper Lig’e veda etmeme şansı neredeyse sıfırlanacak.

Alanyaspor’dan daha çok Göztepe adına kritik olan bu maçta Turuncu Yeşilli ekibin mağlup olması ise hem takımın ciddi bir moral bozukluğu daha yaşamasına hem de üst sıralardaki konumunu koruyamaması anlamına geliyor. Pek tabii bir de Göztepe karşısında oluşan kötü seriye bir çentik daha atılması da işin tuzu biberi olacaktır.

Bu bağlamda oldukça kritik önem taşıyan maç 19 Mart Cumartesi günü saat 16’da başlayacak.