Alanyaspor İddiasını Kanıtladı

Sezonun ikinci yarısında Farioli yönetiminde dikkat çeken işler de çıkartan Alanyaspor, büyük takımlarla oynadığı maçlarda hezimete uğruyor olsa da kendisine yakın veya kendisinden düşük seviyelerdeki takımlarla oynadığı maçlarda istediği sonucu almasını biliyor. Kümede kalma mücadelesi veren Göztepe’ye karşı oynadığı maçta bu durumu bir kez daha kanıtlayan Alanyaspor, sahadan 2-0’lık galibiyetle ayrılarak üst sıralarda yer alacağına dair iddiasını hatırlatmış oldu.

Tutan Hesaplar

Sezonun ilk yarısında Süper Lig’de iki farklı teknik direktörle çalışan Alanyaspor, 2021 yılının son günlerinde Bülent Korkmaz ile yollarını ayırmış ve eski yardımcı çalıştırıcısı Francesco Farioli’yi bu sefer teknik direktör olarak göreve getirmişti.

İtalyan teknik adam Alanya temsilcisinin başına geçmeden önce takvimi eline alıp takımının oynayacağı maçlara dair hangi hesaplamaları yaptıysa şimdilik tutmaya devam ediyor. Kendi seviyesi ile alt seviye takımlarla kozlarını paylaştığı maçta istediği puan veya puanları almayı başaran Turuncu Yeşilli ekip, büyük takımlarla oynadığı maçlardaysa hezimete uğruyor.

Bununla birlikte takım 30’uncu hafta müsabakasında karşı karşıya geldiği Göztepe karşısında zorlansa da kazanmayı başardı. İkinci yarının son 20 dakikasında bulduğu goller sayesinde sahadan 2-0 galip ayrılan Akdeniz temsilcisi, bu sayede bir hafta önceki Fenerbahçe maçından aldığı mağlubiyetin hasarlarını da erken örtmüş oldu.

Haftaya bir başka küme düşme adayı Rizespor’u konuk edecek olan Alanyaspor, Milli Takım arası öncesi puanını 49’a yükseltti ve 4’üncü sırada oturarak araya girmeyi başardı.

Hayal Gücü

Alanyaspor’un teknik direktörü Francesco Farioli çok kendine has bir teknik direktör ve ilk deneyimi olan Fatih Karagümrük’te de Alanya temsilcisinde de benzer oyun stillerini sahaya yansıtmayı başardı. Bununla birlikte genç teknik adamın aşamadığı takdirde kariyeri boyunca başını ağrıtacak bazı problemleri var.

Bu problemlerden birisi bazı oyunculardan beklentisinin çok çok fazla olması. Fatih Karagümrük kariyerinde Lucas Biglia’yı bir savunmacı olarak kullanmayı deneyen Farioli, aynı durumu Alanyaspor’da Novais üzerinden denemeye kalkışınca başı hep ağrıdı.

Bu bağlamda oldukça potansiyelli olan teknik adamın kendi bindiği dalı kestiğini de dile getirmek yanlış olmaz. Farioli topa sahip olma oyununu tutkuyla ve ısrarla takımlarına yansıtan bir teknik adam ve bu konuda oldukça mahir.

Ancak Alanyaspor eğer İtalyan teknik direktörüyle daha da rekabetçi bir hale gelmek istiyor ve 32 yaşındaki teknik adam da bu duruma bir katkı sağlamak istiyorsa bazı ısrarlarından vazgeçmek zorunda.

Zira diğer türlüsü Turuncu Yeşilli ekibin çok tahmin edilebilir bir takım haline gelmesini sağlıyor. Bununla birlikte tahmin edilebilir olmak her zaman problem olmaz ancak Alanyaspor büyük takımlar gibi tahmin edilebilir ancak çözüm bulunamaz bir takım olacak kadar güçlü kadroya sahip değil.

Bu durumu Trabzonspor ve Fenerbahçe karşısında oynadığı maçlarda gösteren Akdeniz temsilcisinde Farioli’nin alternatif planlar oluşturması şart.