Alanyaspor Kadrosunda Yabancı Oyuncu Fazlalığı

Alanyaspor, kadrosunda sahip olduğu yabancı oyuncu fazlalığı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Aynı zamanda Akdeniz ekibinde forma giyen yıldızların her birinin farklı ülkelerden olması ‘’Birleşmiş Milletler’’ benzetmesinin yapılmasına neden oldu. Spor camiası, Alanyaspor’daki bu çeşitliliğin Birleşmiş Milletler’de olduğunu belirtti.

TFF’nin 2021 – 2022 sezonu için haziran ayında gündeme getirdiği yabancı oyuncu kısıtlaması nedeni ile Alanyaspor da oyuncular için düzenlemelere gitti. Türkiye Futbol Federasyonu’nun yabancı oyuncu kuralı sonucunda Akdeniz takımı şu an için en fazla 3 yabancı yıldız daha transfer edebilir. Taraftarların gözü, yönetimden gelecek kararda.

Süper Lig ekiplerinden Alanyaspor, 2021 – 2022 sezonunda güçlü bir ekip için transfer çalışmalarına devam ediyor. Akdeniz ekibinde çok sayıda farklı ülkeden oyuncu olması, Birleşmiş Milletler şeklinde tanımlama yapılmasına neden oldu. Türkiye Futbol Federasyonu, 2021 Haziran ayında yabancı oyuncu kuralını yürürlüğe sokmuştu.

Alanyaspor dahil olmak üzere tüm Türk futbol kulüpleri yeni yabancı oyuncu sınırlaması nedeni ile kadrolarını düzenleme yoluna gitti. Teknik direktörler ve yönetimler, yabancı oyuncu kuralı sebebi ile sadece yeni transfer olacak futbolcuların değil aynı zamanda takımdan gidecek oyuncular için de detaylı ve titiz bir çalışma yürüttü.

Alanyaspor’u Birleşmiş Milletler Yapan Oyuncular

Alanyaspor’da çok sayıda farklı ülkeden yabancı oyuncu bulunuyor. Ancak Birleşmiş Milletler’de bu denli çeşitlilik olabileceğini savunan futbol cepheleri mevcut. Akdeniz ekibindeki oyuncular arasında Brezilyalı, İspanyol, Kolombiyalı, Moritanyalı, Portekizli, Senegalli, Sırp, Slovak, Yunan ve elbette Türk bulunuyor.

İlk 11’de Sadece 8 Yabancı Oyuncu

TFF tarafından alınan yeni yabancı oyuncu sınırlaması nedeni ile kulüpler ilk 11’de sadece 8 yabancı oyuncu ile oynayabiliyor. Alanyaspor, alınan bu karar sebebi ile şu an için sadece 3 yabancı yıldız transfer edebilir. Ancak takımdaki yabancı sporculardan bazılarının Akdeniz ekibinden ayrılması, kadroda yeni yabancılara yer açabilir.

Fakat, Alanyaspor yönetimi ya da teknik direktörü böyle bir düşünceye sahip değil. Taraftarlar, yönetimin doğru hamleler atarak Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 sezonu için en iyi sıralamaya sahip olmanın hayalinin peşinde.