Alanyaspor Maçında Kadın Hakem

Sezonun ikinci yarısında İtalyan teknik direktörü Francesco Farioli ile birlikte oldukça kompakt bir takım haline gelen Alanyaspor, Süper Lig’in 28’inci haftasında ligin bir diğer formda ekibi Kayserispor’a konuk olacak. Kayseri temsilcisinin karşısında alacağı 3 puanla üst sıralara kadar tırmanmayı hedefleyen Alanyaspor’un kritik maçında 4’üncü hakem olarak da Gamze Durmuş Pakkan görev yapacak. TFF’nin aldığı karara göre 8 Mart Dünya Kadınlar Günü özelinde böyle bir uygulamaya gidildi.

Hakem Atamaları

Bu sezon 3’üncü teknik direktörüyle çalışıyor olmasına rağmen Süper Lig’de oldukça etkili performanslar sergilemeyi başaran Alanyaspor, ligi olabilecek en iyi noktada tamamlamak adına çalışmalarına devam ediyor.

28’inci haftanın merakla beklenen karşılaşmasında formda Kayserispor’un konuğu olacak olan Alanya temsilcisi, maçın hazırlıklarını tamamladı ve artık Kayserispor karşısında hünerlerini sergilemek adına maç saatini bekliyor.

Bununla birlikte her zaman olduğu gibi bu sene de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün haftasına denk gelen maçlarda kadınlar ile alakalı kutlamalar yapılıyor. Takımlar sosyal medya üzerinden yaptığı paylaşımlar, seremonide açtıkları pankartlar ve özel jestlerle birlikte Dünya kadınlarının günlerini kutluyorlar.

Hatırlanacağı üzere Akdeniz’in bir diğer temsilcisi Antalyaspor da kendi sahasında Sivasspor’u konuk ettiği maçta kadın taraftarların ücretsiz olarak maçı izleyebilmesini sağlamıştı. Ancak Alanyaspor maçıyla alakalı gelen jest TFF’den geldi.

Türkiye Futbol Federasyonu ve MHK’nın ortak kararıyla birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne yönelik farkındalığı arttırabilmek adına 7 Mart 2021 tarihinde oynanan maçların 4’üncü hakemleri kadınlardan seçildi.

Kayserispor ile Alanyaspor arasında oynanacak maçın 4’üncü hakemi olarak da Gamze Durmuş Pakkan atandı.

Alkışlar Hocalara

Gamze Durmuş Pakkan, bu sezon TFF 3.Lig’de toplamda 6 maçta 1’inci hakem olarak görev yaptı. Bu maçlarda 26 kere sarı kartına başvuran Gamze Hoca, kırmızı kartını cebinden hiç çıkarmadı. Yönettiği maçlarda bir kez penaltı noktasını gösteren Gamze Durmuş Pakkan, en son 12 Aralık 2021 tarihinde oynanan Derince Belediyesi Karşıyaka maçında orta hakemlik görevini üstlenmiş ve o maç da 1-1 beraberlikle sona ermişti.

Başarılı hakem şimdi Kayserispor ile Alanyaspor arasında oynanacak maçta 4’üncü hakem olarak görev yapacak.

Ancak pek tabii bu karar da tartışmalara neden oldu. Kadın hakemlerin sadece 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Süper Lig maçlarında görev alabiliyor olmaları, farkındalığı arttırabilmek adına yapılan hareketin doğruluğu tartışmalara neden oldu.

Bu konuyla alakalı olarak suçlanabilecek tek paydaş MHK veya TFF de değil. Futbol ikliminin her geçen gün daha da kaotik bir hale gelmesi ve futbol taraftarının sahada gördüğü isimlerle alakalı olur olmaz hareketlerde bulunması da mümkün olduğunca engellenmeli.

Kadın hakemlerimizin de futbolun sadece bir erkek sporu olmadığını gösterdiği,  kadın futbolunun bu kadar yükselişe geçtiği bir dönemde yöneticiliğinin de arttığını görmek dileğiyle.