Alanyaspor’da Fark Yaratan İsimler

Bu sezon 3 farklı teknik direktörle çalışmış olmasına rağmen Süper Lig’i oldukça iyi bir noktada tamamlayan Alanyaspor, Avrupa kapısına bu kadar yaklaşmışken kapıyı aralayamamış olmanın üzüntüsünü dahi yaşıyor. Bununla birlikte Turuncu Yeşilli takımın bu sezon yaşadıklarına bakıldığı zaman fark yaratan isimler kendilerini hemen belli ediyorlar.

Farklı Tarzlar

Bu sezon Süper Lig’e damga vuran Alanyaspor, geçen sezon Çağdaş Atan yönetiminde şahane işler çıkartmıştı. Ancak genç teknik adamın bu başarısında önemli yer tutan kadro iskeletinin dağıtılması zaten iplerin kopmasına neden olmuş ve sezonun 3’üncü haftasında direkt olarak yol ayrılığına gidilmişti.

Atan yerine gelen Bülent Korkmaz iyi işler çıkarttı ve dikkat çeken sonuçlar da aldı ancak onun da oyununun kulübün felsefesine uymadığı düşünülerek görevi sona erdi. Son olarak göreve getirilen Francesco Farioli de zaten Çağdaş Atan’ın yardımcısıyken Fatih Karagümrük tarafından istenmiş ve ilk teknik direktörlük deneyimini İstanbul temsilcisinde yaşamıştı.

Alanyaspor’da eleştirilere de maruz kalan İtalyan teknik adamın eleştirildiği en temel noktaysa büyük takımlar karşısında gösterilen başarısız performanstı. Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’dan çok fazla gol yiyerek mağlup olmayı kabullenen Turuncu Yeşilli takım hele ki ilk dönem Bülent Korkmaz yönetiminde devlere kök söktürünce daha fazla göze batmaya başladı.

Bununla birlikte Akdeniz temsilcisi en azından kendi seviyesindeki takımların hemen hemen birçoğunu üzmeyi başardı ve bu durum taraftarlarını sevindirdi. Ancak bu başarıya rağmen Francesco Farioli’nin oyun repertuarını genişletmesi gerektiği gün gibi ortada.

Sezonun Golcüsü Eski Dost

Turuncu Yeşilli takımın sezonun ilk haftalarında kiralık olarak kadrosuna kattığı eski oyuncusu Emre Akbaba takımın en çok gol atan ismi oldu. 37 müsabakada attığı 13 gol ve katkı sağladığı 6 golle toplamda 19 gole direkt etki eden 29 yaşındaki On Numara adına işler oldukça yolundaydı.

Bu sezonun başında kadroya katılan Joao Novais de verdiği 8 gol pasıyla oldukça önemli bir katkı sağladı. Bununla birlikte yine sezon başında kadroya katılan golcü oyuncu Famara Diedhiou’nun da Alanyaspor‘da 29 maçta forma giymiş olmasına rağmen 13 gol gibi önemli bir katkı sağlamış olması oldukça değerliydi.

Bu noktada Alanyaspor adına ayrı bir parantez daha açmak gerektiği kesin. Turuncu Yeşilli takım Erencan Yardımcı gibi bir ismi de kiralık da olsa kadrosuna katarak hem gençlere hem de yeteneğe verdiği önemi bir kez daha ortaya koydu.

Papiss Cisse, Vagner Love gibi isimlerden sonra Famara Diedhiou’nun aynı etkiyi yaratamadığı kesin. Bununla birlikte Diedhiou attığı 13 golle gerçekten iyi iş çıkardı denilebilir. Bu sezonu biraz daha uyum sezonu olarak değerlendiren tecrübeli golcünün gelecek sezon golleri daha fazla sıralayacağına kimsenin şüphesi yok.

Pek tabii transfer sezonu herkesin tahmin ettiğinden daha farklı geçmezse…