Alanyaspor’un Transfer Raporu

Francesco Farioli’nin gelişiyle birlikte oldukça iyi bir yükseliş yakalayan ve lige verilen 15 günlük ara öncesi 3’üncü sıraya kadar yerleşmeyi başaran Alanyaspor, ara transfer döneminde tam anlamıyla teknik direktörüne yönelik transferler yaptı. Şu ana kadar 2 transferle kadrosunu güçlendiren Akdeniz temsilcisi, kadro iskeletine de ciddi bir katkı sağlamış oldu.

Alanyaspor’dan Eklemeler

Bu sezon Süper Lig’de değiştirdiği teknik direktörlerle birlikte öne çıkan Alanyaspor, en son eski yardımcı çalıştırıcısı Francesco Farioli ile anlaşma sağlamış ve bu anlaşma Akdeniz temsilcisinde ciddi bir fark yaratmıştı.

Alanyaspor, sezonun ikinci yarısında oynadığı maçlarda hem iyi bir performans gösterdi hem de oldukça başarılı sonuçlar aldı. Bu maçlar esnasında yeni transferlerini kullanmayan Akdeniz temsilcisi, sezon başında Galatasaray’dan kiraladığı eski oyuncusu Emre Akbaba ile fark yaratan bir oyun sergiledi.

Francesco Farioli, Türkiye’deki futbolseverlerin de bildiği gibi oyununun meftunu bir teknik adam. Takımın kalitesi ne olursa olsun, topun her zaman kendisinde kalmasını isteyen ve %50 ortalamanın üstünde topa sahip olan takımlar yaratan bir hoca olarak bu oyun tarzından da hiçbir zaman vazgeçmedi.

Geriden oyun kurmaya önem veren, mümkün mertebe kaleciyi de bu oyun kurulumuna ekleyen İtalyan teknik direktör, ayağa kısa paslarla birlikte öne çıkan bir oyunun taraftarı bir anlayışa sahip. Hatta Fatih Karagümrük döneminde takımın havadan uzun toplarla oynayan rakipler karşısında da pek çok kez sorunlar yaşadığını görmüştük.

İtalyan teknik direktör takıma katıldıktan sonra Alanyaspor’un transfer dönemindeki ilk icraatı Bursaspor ile sözleşmesini fesheden ve pek çok takımdan teklif alan orta saha oyuncusu Emirhan Aydoğan oldu. Bursaspor’da gösterdiği oyunla öne çıkan Emirhan, ayaklarını iyi kullanabilen teknik bir oyuncu ve futbolseverler onu yine Alanyaspor’da parlayan bir oyuncu olan Salih Uçan ile benzetebiliyor.

Tabii Emirhan adına önemli olan konu, Bursaspor’da zaman zaman yaşadığı zihinsel problemleri Alanya’ya taşımış olup olmaması. Ancak Emirhan Aydoğan’ın Farioli tedrisatında oldukça değerli bir oyuncu olabileceğine ve Bursaspor’da verdiği heyecanı Alanyaspor’da da verebileceğine dair bir heyecanın olduğunu söylemek yanlış olmaz.

Israrla Katılan

Alanyaspor’un Farioli’nin takımın başına geçişinden sonra kadrosuna kattığı bir diğer oyuncu ise bir alt ligde yer alan Eyüpspor’da oldukça heyecan verici bir oyuncu görüntüsü sergileyen Erencan Yardımcı oldu.

19 yaşındaki genç oyuncuyu hazırlık maçında gördükten sonra yöneticilere direkt olarak Erencan’ın alınmasını istediği iddia edilen Farioli’nin oyuncunun meziyetlerine güvendiği düşünülüyor.

Bununla birlikte en uç hatta Diedhiou gibi bir oyuncusu olan Alanyaspor’da Erencan Yardımcı’nın alacağı süre ve Farioli’nin oyuncuyu nasıl kullanacağı da ayrı bir merak konusu.

Alanyaspor, Farioli’nin gelişiyle birlikte belki de seviye atlayan bir tercih yaptı ve Çağdaş Atan’dan sonra oyun kültürüne uygun bir teknik adamla anlaşmış oldu. Artık daha fazla değişim yerine kadroda sağlanan istikrara benzer bir istikrarı koltukta sağlamanın vakti.