Aslan Zirveye Yuva Yapmaya Artık Çok Yakın

Oldukça heyecanlı ve çekişmeli geçen dünya kupasının ardından dikkatler tekrar süper lige yöneldi. Teknik direktör Okan Buruk yönetiminde yeni oyun anlayışı ve takım düzeni ile maçlarını oynayan aslan Galatasaray, ligin ilk haftalarında taraftarlarını endişe dolu düşüncelere sevk etti. Gerek oyun içerisinde ani motivasyon düşüşleri, gerekse, gol yollarındaki zorlanmalar, şampiyonluk için takımın yetersiz olduğu düşüncesini hakim kıldı.

Fenerbahçe’nin yeni hocası yönetiminde oynadığı ofansif futbol anlayışı göz doldururken, Galatasaray’daki inişli çıkışlı performans, takıma olan ilgiyi de azalttı. Gol yollarında Kerem Aktürk’e bağlı olarak gelişen pozisyonların azlığı ve berabere biten maçlar, Galatasaray’ın görkemli günlerinden çok uzaktaydı. Ta ki, 7-0 lık Başakşehir galibiyetine kadar.

Kükremeye Başlayan Aslan, Ofansif Ve Güçlü Bir Oyun Tarzı

Fatih Terim gibi ülke futboluna sağlam imza atmış bir teknik adamın ardından, Galatasaray’ın geleceğini ve oyun kalitesini istenen düzeyde tutabilmek için, kulüp başkanlığı oldukça hummalı bir çalışma başlattı. Ülke ve dünya futbolunda adından sürekli başarılarla bahsettiren, bu köklü kulübün değerlerini yükselterek yaşatacak bir teknik adam gerekliydi. Takımın yıldız oyuncularından sayılan Okan Buruk Başakşehir takımındaki performansı ile Galatasaray’ın transfer listesinde ilk sıraya yerleşti. Takımın içinden gelmesi ve dünya çapında bir futbol zekasına sahip olması, Okan hocanın başarılı olacağı yönündeki inancı arttırdı.

Ligi ilk haftaları sakat futbolcularının olmasının da etkisiyle Galatasaray tutuk bir görüntü verdi. Ancak, soğukkanlı ve hataları analiz eden bir yapısı olan Okan Buruk’un, yerinde müdahaleleriyle takım, kendini bulmaya başladı. Dünya kupası öncesi son maçında aldığı 7-0 lık galibiyet ile Galatasaray, yine şampiyonluğun en büyük adayı olduğunu gösterdi. Kaleci yönünden şanslı olan takımın, Gomis gibi tecrübeli bir oyuncuyla, Kerem Aktürk gibi fedakarca oynayan bir yeteneğe de sahip olması, oynadığı futbola adeta yön veriyor. Ezeli rakibi Beşiktaş’ı 2-1 lik skorla geçmesi, son karşılaşmada İstanbul sporu yine aynı skorla mağlup etmesi, Galatasaray’ın ligin zirvesinden kolay kolay inmeyeceğini göstermiştir.

Kollektif Futbol, Hedefe Koşan Galatasaray

Ligin ilk haftaları Fenerbahçe’nin oldukça gerisinde bir futbol oynayan Galatasaray için futbol otoritelerinin düşünceleri de karamsar cümleler ile doluydu. Ancak, yorumlara aldırmadan oyun anlayışını ve takım kurgusunu sürekli geliştiren Galatasaray’ın liderliğe yükselişi, tahminlerin yeniden değerlendirilmesini gerekli kıldı. 15. Hafta itibariyle ayakları yere basan, rakibine saygı duyarak oynayıp kazanmasını bilen bir Galatasaray izlemeye başladık. Takımın oyun tarzı ve performansı, çok büyük aksilikler yaşanmazsa bu başarının ligin sonuna kadar süreceğini gösteriyor.

Fenerbahçe ve Trabzonspor eksenli tartışılan 2023 lig şampiyonluğu analizinde Galatasaray, yeniden yerini aldı. Sezonun sonuna kadar Okan Buruk’un ekibini, ligin en büyük şampiyon adayı olarak takdim etmek, artık bütün spor camiasının önündeki gerçektir. Her zaman sürprizlerle dolu bir futbol serüveni yaşayan Galatasaray’da değişmeyen tek şey, hedefinin her zaman şampiyonluk olduğudur.