Francesco Farioli Alanyaspor’u Üst Sıralara Taşımaya Devam Ediyor

Geçmişten bu yana Süper Lig’de tecrübeli teknik adamları görmeye alışığız. Genç teknik adamların başarılı olmasına çok fazla rastlanmaz. Hatta, 40 yaşından küçük teknik adamlar genellikle yardımcı antrenör olarak görev yaparlar. Alanyaspor’un 1989 doğumlu teknik direktörü Francesco Farioli; bu algıyı değiştirecek gibi duruyor.

Francesco Farioli; çok uzun süreden bu yana Türkiye’de bulunmuyor. İtalya’da bir süre kaleci antrenörü olarak görev yapan 33 yaşındaki isim; 13 Ağustos 2020 tarihinde Alanyaspor’un yardımcı antrenörü sıfatıyla Türkiye’de çalışmaya başladı. 2021 yılının Mart ayına kadar bu görevini sürdürdü. Çağdaş Atan’ın yardımcısı görevini 34 maç boyunca yerine getirdi. 22 Mart 2021 tarihinde Süper Lig takımlarından Fatih Karagümrük’ü çalıştırmaya başladı. O dönem 32 yaşında olan Farioli’nin böylesine önemli bir görevin altından kalkıp kalkamayacağı merak konusuydu.

Farioli Karagümrük Performansıyla Adından Söz Ettirdi

Francesco Farioli; Fatih Karagümrük’te zannedilenin aksine başarılı oldu. İstanbul temsilcisinin başında 27 maça çıktı. Söz konusu maçların 11’inden galibiyet ile ayrıldı. Sekiz beraberlik ve sekiz mağlubiyet aldı. Takımı; rakip filelere 43 gol gönderirken kendi kalesinde 39 gol gördü. Francesco Farioli; Karagümrük’ün başında olduğu dönemde 1.58 puan ortalaması tutturdu. Ancak, bilhassa 2021 – 2022 sezonunun ilk yarısının sonlarına doğru aldığı mağlubiyetlerden dolayı Fatih Karagümrük ile yolları ayrıldı.

Francesco Farioli; çok uzun süre işsiz kalmadı. Bir dönem yardımcı antrenör olarak çalıştığı Alanyaspor’a teknik adam olarak geri döndü. 31 Aralık 2021 tarihinde Alanyaspor’un yeni teknik direktörü olduğu açıklandı. 1989 doğumlu teknik direktörün Alanyaspor’da yapacakları merakla bekleniyordu.

İtalyan çalıştırıcı; Alanyaspor’a gelişiyle beraber fark yaratmaya başladı. Takımı geçtiğimiz sezon Süper Lig’de 38 maçta 64 puan topladı. Bu sayede, ligi beşinci sırada bitirdi. Her ne kadar Avrupa kupalarına katılmayı kıl payı kaçırsa da oynadığı futbol ve aldığı sonuçlarla fark yarattı.

Farioli’nin Çalıştırdığı Alanyaspor Bu Sezon Fena Olmayan Bir Performans Ortaya Koyuyor

Alanyaspor; ligin güçlü kadroya sahip takımlarından birisi! Akdeniz temsilcisi; bilhassa hücum gücüyle dikkat çekiyor. Kendi sahasında oynadığı maçlarda kolay kolay puan kaybetmiyor. Bu başarının mimarlarından birisi de Francesco Farioli!

İtalyan teknik adam; geçtiğimiz sezonu beşinci sırada bitiren takımını bu sezon daha iyi bir noktaya taşımak istiyordu. Alanyaspor; şu ana kadar Süper Lig’de oynamış olduğu 18 maçın altısını kazandı. Altı beraberlik ve altı mağlubiyet aldı. Atmış olduğu 30 gole karşılık olarak kalesinde 31 gol gördü. Akdeniz temsilcisi; topladığı 24 puanla dokuzuncu sırada yer alıyor.

Alanyaspor; bilhassa Süper Lig’in 18. haftasında Trabzonspor’u kendi saha ve seyircisi önünde 5-0 yenerek dikkatleri üzerine çekti. Francesco Farioli; pas oyunu ile rakiplerini bozguna uğratma konusunda bir hayli başarılı! Buna ek olarak, Efecan Karaca gibi tecrübeli oyunculardan en iyi şekilde verim almayı da biliyor.