Kadınlar Euroleague Şampiyonu Fenerbahçe

Kadınlar EuroLeague’de daha önce 5 kez final oynayan ancak kupayı müzesine götüremeyen sarı lacivertli takım Fenerbahçe Alagöz Holding bu kez finalde ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’ni mağlup ederek şampiyonluğa ulaştılar.

Kadınlar EuroLeague’de Türk finali heyecanında Fenerbahçe Alagöz Holding ile ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi final de Prag ‘da karşı karşıya geldiler.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç da final mücadelesin de takımını yalnız bırakmayarak mücadeleyi yerinde takip edenler arasında oldu.

Karşılaşmada büyük bir üstünlük kurarak başlayan sarı lacivertli takım Fenerbahçe Alagöz Holding rakibini 99 – 60 ‘ lık skor ile mağlup ederek kupayı müzesine götürdüler.

Kadınlar EuroLeague’ de final mücadelesinde 35 sayıyla oynayarak EuroLeague Finalleri tarihinde bir maçta en yüksek skora ulaşan oyuncu olan Breanna Stewart, aynı zamanda Final Four’un MVP’si seçildi.

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe ‘ de bu galibiyet sonrasında Euroleague’de hem kadınlarda hem erkeklerde şampiyonluk yaşayan ilk kulüp oldular.

FENERBAHÇE 99 – 60 ÇUKUROVA

Kadınlar EuroLeague’de final mücadelesinde Fenerbahçe Alagöz Holding ile ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi finalde Prag ‘da karşı karşıya geldiler.

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe ‘nin çok iyi başladığı karşılaşmada ilk periyotta ve ikinci periyotta rakibi ÇBK Mersin ‘ a sayı sansı vermedi. İlk periyotta sarı lacivertli takım 29 sayı üretirken ÇBK Mersin ise 17 sayıda kaldılar.

Karşılaşmanın ikinci periyotu ise sarı lacivertli takımın ezici üstünlüğü ile devam etti. 28 sayı üreten Fenerbahçe Alagöz Holding rakibi ÇBK Mersin’ i tek sayılar da tuttular. 7 sayı üreten ÇBK Mersin ilk yarı sonunda sarı lacivertli takım karşısında 57 – 24 geride tamamladılar.

İkinci yarıda ise 3. Periyotta her iki takım da açık oyun ile oynarken 77 – 44 ile son çeyreğe sarı lacivertli takım önde girdiler.

Son çeyrekte ise üstünlüğünü devam ettiren Fenerbahçe Alagöz Holding ile ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’ ni 99 – 60 ile mağlup ederek kupayı ilk kez müzesine götürmüş oldular.

Fenerbahçe Alagöz Holding: E. Meesseman 10 sayı, Breanna Stewart 35 sayı, Olcay Çakır Turgut 11 sayı, A. Iagupova 7 sayı, K. McBride 16 sayı, Merve Aydın, Satou Sabally 11 sayı, C. Vandersloot 5 sayı, Djordjevic, Alperi Onar 4 sayı, K. Stokes

ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi: L. Cornelius 10 sayı, A. Crvendakic 10 sayı, Chelsea Gray 9 sayı, R. Hayes 3 sayı, E. Williams 10 sayı, Sinem Ataş 10 sayı, Gökşen Fitik, Gamze Takmaz, Asena Yalçın 2 sayı, K. Hollingsworth 2 sayı, J. Dubljevic 4 sayı.

TARİHİNDE İLK KEZ EUROLEAGUE KUPASINI KAZANDILAR

Fenerbahçe Alagöz Holding Euroleague Kadınlar’da 2022 / 2023 sezonunu şampiyon olarak tamamlarken tarihinde ilk kez bu kupayı kazanma başarısı gösterdi.

9 defa Dörtlü Final oynayan sarı lacivertli takım ilk 4 finalinde kupayı rakiplerine bırakmıştı. 4 kez de final de kazanamadan sahadan ayrılan Fenerbahçe bu kez finalde ÇBK Mersin Yenişehir Belediyesi’ni mağlup ederek kupayı müzesine götürdü.