PORTEKİZLİ TEKNİK ADAM JORGE JESUS SÜPER LİG’DE SINIFTA KALDI

Sarı lacivertli takım Fenerbahçe Portekizli teknik adam Jorge Jesus ise sarı lacivertli takım sezon başında takımın başına getirilerek mutlak şampiyonluk parolası ile sezonu açmışlardı.

Sezona iyi başlayan iyi bir hava yakalan Portekizli teknik adam Jorge Jesus sarı lacivertli takımın taraftarlarını çok fazla heyecanlandırmıştı. Galibiyet serileri ile başladıkları yeni sezon da büyük umutlar ile başlayarak sezon sonun da hem teknik adam dan hem de kulüp başkanın dan sarı lacivertli takımın taraftarları bıkmış durumda.

Kariyerinin tartışılması Portekizli teknik adam Jorge Jesus un biraz zor olsa da bu sezon sarı lacivertli takım Fenerbahçe de ki oyun sistemi performansı üzerine tartışmak gerek.

Sezona 3’ lü savunma ile başlayıp sonrasında 4’ lü oynamak, her maç için ayrı ayrı analizler ile farklı oyuncu grubu ile sahada olması işlerini zorlaştıran diğer etkenlerden oldu.

Neredeyse de kadroda istediği bütün isimleri kendisinin haberi olmadan takıma alınmazken transfer de tek söz sahibi oldu. Transferler de yapılan kötü tercihler ve en önemlisi de derbi kazanamayan bir takımın en büyük rakibi şampiyonlukta en güçlü rakibinden puan alamaması bu sezon için en kötüsü oldu.

Derbiler de ve sezonun ikinci yarısında sınıfta kalan Portekizli teknik adam Jorge Jesus gelecek sezon büyük olasılık ile takımın başında olması bir hayli zor.

Sadece ellerinde artık Türkiye Kupası finali kalan sarı lacivertli takım ve Portekizli teknik adam Jorge Jesus bunu kazanarak beli işleri biraz daha yumuşata bilir bir duruma sokar.

TRANSFER POLİTİKASI VE OYUN SİSTEMİ TUTMADI

Sezona Portekizli teknik adam Jorge Jesus ‘Un transfer de istekleri doğrultusunda bir yol izleyen sarı lacivertli takım yetersiz oyuncuları ile kadrosunu doldurdular.

Ezgjan Alioski, Luan Peres, Samet Akaydin, Arao, Pedro, King gibi isimler ile güçlendirdikleri sandıkları kadrolarında aslında bu seviyeler de ki yarışta süre almış bu tecrübeye sahip hiç bir oyuncusu yoktu.

İlk basta yapılan bu yanlış transfer politikası sarı lacivertli takımını bitirdi diye biliriz. Portekizli teknik adam Jorge Jesus transfer sürecinde bu oyuncuların hepsini de kendisinin onayı ile takıma dahil edilmesi de bir başka kötü hamlesi oldu.

Yanlış sistem ile 3’ lü savunma ve her maça ayrı bir kadro ile çıkması şampiyonluğa ulaşamamalarında en önemli faktörleri oldu.

Şampiyonluğu kazanan rakibine baktığımız da Galatasaray’ da Okan Buruk kazanan bir kadro kurdu ve üzerinde oynamadan sezon sonunu getirdiler.

DERBİ KAZANAMIYORSAN ŞAMPİYON OLMA ŞANSIN YOK

Şampiyonlukta senin en önemli rakibin yarış içinde olduğun Galatasaray ‘dır. Bu güçlü rakiplerin ile şampiyonluk yarışı içinde olduğun için bu maçlar da rakiplerine mağlup olup 1 derbi bile kazanamaz isen şampiyonluğu hak etmiyorsun demektir.