Sırbistan Macaristan’ı Rahat Geçti

Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası tüm hızıyla devam ediyor. 15 Ağustos 2023 günü başlayan turnuvanın final maçı 3 Eylül 2023 günü oynayacak. Turnuvanın favorilerinden birisi voleybolu yakından takip edenlerin bileceği üzere Sırbistan!

Sırbistan, kadın voleybolunun en güçlü birkaç ülkesinden birisi! 2011, 2017 ve 2019 yıllarında şampiyon olmayı başaran Sırbistan, 2021 yılında finale yükselmişti. Ancak, bu defa şampiyon olmayı başaramadı. Finalde İtalya’ya kaybederek Avrupa ikincisi oldu.

Macaristan Güçlü Rakibine Direnemedi

Güncel tarih itibariyle, Sırbistan’ı Giovanni Guidetti çalıştırıyor. İtalyan teknik adam, Türklerin de çok yakından tanıdığı bir isim! Kendisi, 2008 – 2009 sezonundan bu yana Vakıfbank’ın başında! Ayrıca, 2017 ila 2022 yılları arasında da Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı’nı çalıştırdı. Giovanni Guidetti’nin Türkiye’nin ardından yeni adresi Sırbistan oldu. Voleybol severler, 1972 doğumlu antrenörün Sırbistan’da yapacaklarını merak ediyorlar.

Takdir edersiniz ki, Sırbistan’ın en önemli oyuncusu Tijana Boskovic! 1997 doğumlu pasör çaprazı; 2017 ve 2019 Avrupa Şampiyonaları’nda turnuvanın en değerli oyuncusu seçildi. Benzer başarıyı 2018 ve 2022 Dünya Şampiyonaları’nda da elde etti. Formda olduğu bir dönemde onu durdurmak imkansıza yakın!

Sırbistan ile Macaristan arasındaki maçın favorisi tahmin edebileceğiniz üzere Sırbistan idi. Sırplar, sahaya Bojana Drca, Tijana Boskovic, Sara Lozo, Bianka Busa, Maja Aleksic ve Mina Popovic ilk altısı ile çıktı. Takımın liberosu Teodora Pusic idi. Macaristan, bir sürpriz yaparak ilk seti 25-21 kazandı. Giovanni Guidetti, kaybedilen ilk setin ardından oyuncu değişikliğine gitti.

Katarina Lazovic ve Jovana Stevanovic oyuna giren isimler oldular. Bu değişiklikler, Sırbistan’a çok iyi geldi. Sırplar, sonraki setleri sırasıyla 25-12, 25-14 ve 25-15 kazanmasını bildiler. Bu maçtan da 3-1 galip ayrıldılar. Macaristan, her ne kadar maça iyi başlamış olsa da devamını getiremedi. Güçlü rakibine direnemedi. Ancak, onların performansı da takdire şayandı.

Tijana Boskovic Şov Yapmaya Devam Ediyor

Macaristan – Sırbistan maçının en skorer ismini tahmin etmek çok zor değil! Tijana Boskovic, kaybedilen ilk setin ardından yine sazı eline aldı. Maçı 30 sayı ile tamamladı. Maç boyunca kendisine atılan 42 pasın 25’ini sayıya çevirdi. Yüzde 60 gibi inanılmaz bir hücum yüzdesi ile oynadı. Buna ek olarak, takımına bir blok, dört de servis sayısı kazandırdı.

Tijana Boskovic’in ardından Sırbistan’ın en skorer ismi Bianka Busa idi. Önümüzdeki sezon Vakıfbank’ta forma giyecek olan 1994 doğumlu smaçör, maçı 13 sayı ile tamamladı. Takımına on hücum ve üç blok sayısı kazandırdı. Bunun yanı sıra, servis karşılama konusunda da oldukça başarılıydı. Maja Aleksic dokuz, Katarina Lazovic ise dört sayı alan isimler oldular.

Sırbistan’ın önü oldukça açık! Sırplar, finale kadar sorunsuz bir şekilde gidebilirler. Finaldeki rakipleri ise Türkiye olabilir.