Süper Lig’in 14 Haftasında Bülent Korkmaz ve Alanyaspor’un Performansı

Geçen sezon takımın başında sezonu tamamlamış olan genç teknik direktörlerden olan Çağdaş Atan ile sezonu tamamlamış olan Alanyaspor bu sezon başında genç teknik adamın satılmasını istemediği bazı oyuncular satılmış ve yönetim ile teknik heyetin arası limoni hale gelmişti.

Daha sonra takımın başında 3 hafta geçirmiş ve ilk 3 hafta sonrasında alınan 2. Ve 3. Haftalarda alınan ağır yenilgiler sonrasında genç teknik direktör Çağdaş Atan ile yolları ayrılmış ve boşalan teknik direktörlük koltuğuna Türk futbolunun önemli simalarından Bülent Korkmaz göreve getirilmişti. Alanyaspor yönetimi ve Bülent Korkmaz arasında bu sezon sonuna kadar sürecek olan kısa vadeli bir sözleşme imzalandı.

Yeni teknik direktör Bülent Korkmaz alanyaspor başında göreve Geldiği ilk dönemde oynanılan 3 maçta 3 galibiyet alırken görevdeki ilk 8 haftasında mağlubiyet yüzü görmedi ve 5 galibiyet 3 kez de beraberlik ile sahadan ayrıldı. İlk yenilgisini ise süper ligin son sırasında yer alan Çaykur Rizespor karşısında deplasmanda oynadığı maçta 2 – 0 skor ile mağlup oldu ve 8 maçlık yenilmezlik serisi geride kaldı.

Bu maç sonrasında son şampiyon Beşiktaş ile karşı karşıya gelen Alanyaspor bu maçı kendi evinde 2 – 0 skor ile kazanmayı bilmiş ve kendisini 4. Sıraya taşımayı başarmıştı. Son olarak geçtiğimiz 14. Haftada süper ligin genç teknik direktörlerinden Nuri Şahin’e karşı deplasmanda oynadığı mücadelede 3 – 0 skor ile mağlup almıştı.

Görevde kaldığı 11 haftada 2 maçta mağlubiyet aldı. Bunun yanı sıra 3 beraberlik 6 galibiyet almayı başardı. 21 puan toplamayı başardı ve 11 maçta maç başına 2 puan ortalaması yakaladı. Bu süreçte maç başına 2 gol atarken kalesinde yalnızca 1 gole izin verdi ve 28 farklı futbolcuya şans verdi.

Alanyaspor’da Bülent Korkmaz’ın Pozitif Yönleri ve Katkısı

Süper ligin şampiyonluğa oynayan ve en çok şampiyon olmuş olan 4 büyük kulübe karşı oynadıkları maçlarda Galatasaray karşısında deplasmanda 0 – 1 skor ile kazanırken yine deplasmanda Trabzonspor karşısında 1 – 1 berabere kaldılar ve Fenerbahçe deplasmanında ise 1 – 2 skor ile galibiyet almayı başardılar.

Beşiktaş’a karşı kendi evlerinde oynadıkları maçı ise 2 – 0 skor ile kazanmayı başardılar. Alanyaspor şampiyonluk yarışındaki bir takım olsa 4 büyüklere karşı almış olduğu 3 galibiyet ve 1 beraberlik şampiyonluk adına atılmış çok büyük bir adım denebilir.

Topu rakibe bıraktıklarında savunmada çok iyi kompakt duran Alanyaspor, hücum oynaması gerektiği maçlarda ise iyi bir kontra atak ve geçiş takımı demek hiç yanlış olmaz.

Kendi evinde 5 maçta kalesinde yalnızca 5 gol gördü ve bu oldukça önemli bir başarı

Duran toplarda hem savunmada hem de hücumda önemi başarı elde eden alanyaspor duran top sonrasında da devam eden pozisyonlardan da etkili olmayı başaran dönen topları kolay süpüren bir takım haline geldi.

Alanyaspor için Bülent Korkmaz’ın Olumsuz Tarafı

Büyük takımlara karşı savunmaya geçtiğinde ya da denk rakiplerine karşı geçiş oyunu oynadığında ne kadar başarılı olsa da Alanyaspor set oyununa geçtiğinde ya da topun hâkimi olduğunda pozisyon bulmakta ve skor üretmekte oldukça sorun yaşıyor.