Yeni Malatyaspor Ligden Çekildiğini Açıkladı

Türkiye; tarihinin belki de en büyük felaketi ile karşı karşıya! 6 Şubat 2023 tarihinde yaşanan depremlerde yirmi bine yakın insan hayatını kaybetti. Bu sayının artma ihtimali mevcut! Deprem; Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Adana, Adıyaman, Diyarbakır, Elazığ gibi illeri fazlasıyla etkiledi. Türk halkı; depremin ardından yaralarını sarmak adına kenetlendi. Spor kulüpleri de yerel halka yardım götürmek adına ellerinden geleni yapıyor.

Süper Lig ve TFF 1.Lig maçlarının ne olacağı da merak konusuydu. Türkiye Futbol Federasyonu; tüm maçların ertelendiğini açıkladı. Herhangi bir değişiklik olmadığı takdirde Mart ayının başına kadar maç oynanmayacak. Bunun yanı sıra, Yeni Malatyaspor, Hatayspor ve Adanaspor gibi kulüplerin lige devam edip etmeyecekleri de merak konusuydu.

TFF Başkanı Yeni Malatyaspor’un Ligden Çekildiğini Açıkladı

Malatya; depremin vurduğu şehirlerden birisiydi. Şehirde yüzlerce bina yıkılırken sayısız insan göçük altında kalarak yaşama veda etti. Yeni Malatyaspor’un 28 yaşındaki kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan da eşiyle beraber enkaz altında kaldı. Eşi kurtulurken kendisine uzun süre ulaşılamadı. Geçtiğimiz günlerde Türkaslan’ın hayatını kaybettiği açıklandı.

Yeni Malatyaspor; hem bir oyuncusunu kaybetmesi hem de şehrin ve tesislerin almış olduğu hasardan dolayı lige devam etmek istemiyordu. Kulüp başkanı ve teknik direktör Yılmaz Vural’ın isteği bu yöndeydi. Türkiye Futbol Federasyonu başkanı Mehmet Büyükekşi; Yeni Malatyaspor’un ligden çekilme talebini kendilerine resmi olarak ilettiğini ve bu isteğin kabul gördüğünü sözlerine ekledi. Sonuç olarak, Yeni Malatyaspor; kalan maçlarına çıkmayacak. Kulübün küme mi düşürüleceği yoksa önümüzdeki sezon yeniden TFF 1.Lig’de mi mücadele edeceği belirsizliğini koruyor.

Adanaspor Ligden Çekilmeye Hazırlanıyor

Adana da depremden etkilenen şehirlerden birisi! Bu sezon TFF 1.Lig’de mücadele eden Adanaspor’un tıpkı Yeni Malatyaspor gibi lige devam etmek istemediği dile getiriliyor. TFF başkanı Mehmet Büyükekşi; Adanaspor’un ligden çekilme talebini beklediklerinden bahsetti. Söz konusu talebin ardından sezonun geri kalanının nasıl devam edeceğine karar vereceklerini dile getirdi.

Mehmet Büyükekşi; TFF’nin aldığı kararlardan da bahsetti. Ligden çekilme kararı alan oyuncuların diğer kulüpler tarafından transfer edilmesine izin verilecek. Hatta, yabancı futbolcuların yabancı kontenjanında sayılmadan kadroda yer almaları da mümkün olacak.

Yeni Malatyaspor Kötü Bir Sezon Geçiriyordu

Yeni Malatyaspor; 2021 – 2022 sezonunda Süper Lig’de mücadele etmişti. Ancak, kötü bir performans ortaya koyarak kendisini TFF 1.Lig’de bulmuştu. Sarı siyahlı kulüp; bilhassa ekonomik sorunlar ve transfer yasağı dolayısıyla istediği gibi bir kadro kuramadı. Bu durumun bir sonucu olarak, ligde kötü bir konumda yer alıyordu.

Yeni Malatyaspor; 2022 – 2023 sezonunda çıkmış olduğu 22 maçın yalnızca dördünü kazanabildi. Buna ek olarak, yedi beraberlik ve 11 de mağlubiyet aldı. Kulübün üç puanının silindiğini söylemeliyiz. Sonuç olarak, topladığı 16 puanla 19 takımlı TFF 1.Lig’in son sırasında yer alıyordu.