Alanyaspor Avrupa Bileti İçin Hücum Etti

Spor Toto Süper Lig’in 37’nci haftasında Alanya Bahçeşehir Okulları Stadyumu’nda Gaziantep FK’yı ağırlayan Aytemiz Alanyaspor, 3 puanı almasını bildi.

Özellikle hücum performansı ve 10 kişi kalmasına rağmen ortaya koyduğu mücadeleyle takdir toplayan takımımız, son hafta öncesinde Avrupa hedefine bir adım daha yaklaştı.

Oyunlar Belli Hocalar Belli

Teknik direktör Francesco Farioli ile çalışmaya başladığından beri belirli bir oyun anlayışından taviz vermeden oynamayı hedefleyen Aytemiz Alanyaspor, rakibi Gaziantep FK karşısında da yine aynı biçimde sahaya çıktı.

90 dakikayı %52 topla oynama oranı yakalayarak bitiren ve rakibinden bir adım da olsa önde olan Aytemiz Alanyaspor, bu istatistiğini yaptığı 433 pasla destekledi.

Takımımız 433 pas yaptığı maçta bu pasların çoğunluğunu kısa mesafeli olarak kullandı. Bu da aslında İtalyan teknik direktör Francesco Farioli’nin oyun anlayışının bir yansımasıydı. Toplamda yalnızca 31 kez uzun top kullanan Aytemiz Alanyaspor, genel pas isabetinde ise çok tatmin edici bir iş ortaya çıkardı.

Genel pas isabetinde yakalanan %88’lik oran, topların kolay kaybedilmediğini ve takımın set oyununa başarılı bir şekilde oturduğunu gösteriyordu. Her ne kadar bu isabet oranı Gaziantep FK yarı sahasına girildiğinde %79’a gerilemiş olsa da bu bile lig ortalamasında rakip yarı sahada pas isabeti açısından bakıldığında hayli kabul edilebilirdi.

Akdeniz temsilcimizin bu oyunu karşısında 407 pas yapan ve uzun menzilli pasları daha çok deneyen Gaziantep FK (69), teknik direktör Erol Bulut’un geçiş oyunu kurgusuna uymaya çalıştı. %84 ile pas isabeti yaparak tıpkı Akdeniz ekibimiz gibi iyi bir iş çıkaran Gaziantep FK takımı, Alanya yarı alanında ise bu oranını %73’e kadar indirdi.

Güneydoğu Anadolu temsilcisinin oyunundaki temel hücum planlarından biri de ortalardı. Kenar ortalarında 11 kez deneme yapan teknik direktör Erol Bulut’un öğrencileri, %45 ile iyi bir isabet oranı yakaladı. Buna karşın Aytemiz Alanyaspor’un isabet oranı ise 19 ortada %21’de kaldı.

Pas isabet oranlarındaki bu sayılar, karşılaşmanın mücadele durumunu yansıtan iki istatistikle de doğrulandı. Zira ikili mücadelelerde birbirine denk sayıda galip gelen takımlar arasında hava toplarında üstünlük Aytemiz Alanyaspor’da idi.

Alanyaspor Çok Rahat Cezalandırdı

alanyaspor

Aytemiz Alanyaspor’un karşılaşmadan 3 – 0 gibi çok net bir skorla ayrılmasında en büyük pay ise şüphesiz hücum istatistikleriydi. İkinci yarıda 10 kişi mücadele etmesine karşın üstünlüğü rakibine bırakmayan takımımız, Gaziantep FK kalesini 20 şutla tehdit etti.

Bu 20 şutun 13’ünün Gaziantep FK ceza sahasının içinden atılması ise çok büyük bir artı olarak istatistiklerde yerini aldı. Toplam şutlarının 8’inde çerçeveyi bulan ekibimiz, bunların 3’ünde de ağları tutturarak altın değerinde bir 3 puan aldı.

Öte yandan teknik direktör Erol Bulut’un öğrencileri ise 11 şutlarının 8’ini ceza alanımızdan çekmelerine rağmen yalnızca 3 isabet tutturabildiler. Uzun süre 1 kişi fazla olmalarının avantajını -neyse ki- kullanamayan kırmızı siyahlı ekip, Alanya’dan yine eli boş döndü.