Francesco Farioli ve Israrlı Pas Oyunu

Aytemiz Alanyaspor, geçtiğimiz hafta oynanan Kasımpaşa maçında çok sıkıntılı durumlara düşse de maç sonunda 1 puanı cebine koymayı başardı.

Aytemiz Alanyaspor Teknik Direktörü Francesco Farioli, takımın başına geldiği günden bugüne gösterdiği gelişimle taraftarların sahip çıktığı bir isim oldu.

İtalyan teknik direktör, Çağdaş Atan’ın yardımcısı olduğu dönemden beri Türkiye’deki futbolseverlerce sempati ile karşılanıyor. Türkiye kariyeri Alanya’da başladığı için, Aytemiz Alanyaspor taraftarları onu ayrı bir samimiyetle kucaklıyorlar.

Ancak elbette İtalyan teknik direktörün sevilmesinin temel nedeni sahip olduğu futbol anlayışını sahaya yansıtmak konusundaki başarısı.

Francesco Farioli Uzmanlığını Gösteriyor

francesco farioli

Francesco Farioli, teknik direktörlük lisansını aldığı akademiden mezun olan her teknik direktör adayında olduğu gibi bir bitirme tezine sahip.

Bu bitirme tezinin ne olduğuna gelince, bunun onu takip edenleri hiç mi hiç şaşırtmayacak bir tez olduğu ortada. Zira Francesco Farioli, savunmadan kısa paslarla oyun kurulumu konusunda uzmanlığını yapmış bir isim.

Kariyerine kaleci antrenörü olarak başlayan ve bu sebeple savunmadan oyun kurulumunu birinci önceliği haline getiren başarılı antrenör yıllar içinde önce genel antrenörlük, sonra yardımcı antrenörlük en sonunda ise Türkiye’de teknik direktörlük yaptı.

Çağdaş Atan’ın yardımcılığında da yeni neslin en başarılı isimlerinden olan Türk teknik direktörümüze savunmadan çıkışlarda parlak fikirler veren İtalyan, sonradan gittiği Vava Cars Fatih Karagümrük’te de bu anlayışını sürdürmüştü.

Başarılı İtalyan’ın savunmadan çıkışlardaki net çizgileri o kadar belli olmuştu ki, özellikle Lucas Biglia’nın başını çektiği bir oyuncu grubu bu pratiğe alışmıştı.

Sezon içinde çoğu kimsenin anlamlandıramadığı bir biçimde Vava Cars Fatih Karagümrük’ten ayrılan Francesco Farioli, Aytemiz Alanyaspor’da da anlayışını sürdürdü.

Savunmadan Pasla Çıkmanın İncelikleri

Francesco Farioli’nin savunmadan kısa pasla çıkmak konusundaki ısrarı Aytemiz Alanyaspor adına oturtulmuş bir oyun anlayışı getirse de bazı zamanlarda bunun dezavantajları da yaşanmıyor değil.

Bunun son örneği için Kasımpaşa karşısındaki son maça bakmak yararlı olabilir.

Savunmadan kısa pasla çıkmak son dönemde modern futbolun olmazsa olmazları arasında sayılmaya başlandı. Bundaki en büyük etki elbette Pep Guardiola oldu.

Onun inşa ettiği oyun birçoklarına ilham olurken belli ki Farioli de Katalan teknik direktörden etkilenmiş.

Pasla savunmadan çıkmak herkes tarafından istenen bir şey olsa da pek az takım bunu mükemmel uygulayabiliyor. Çünkü bunun bazı gerek şartları var. Bunlar ayağı çok iyi olan bir kaleci ve eğer mükemmele yakın seviyeyi arıyorsanız 4 tane top kullanabilen defans oyuncusu.

Spor Toto Süper Lig elbette seviye bakımından mükemmeli talep etmiyor. Hal böyle olunca ayağı iyi bir kaleci ve ayağı iyi bir stoper bile zaman zaman yetiyor. Ancak eğer rakibiniz bu konuya özel önlem alıyorsa, takımınızda daha fazlası olmalı.

Kasımpaşa Teknik Direktörü Sami Uğurlu, son maçta Alanyaspor’un savunma hattına uygulattığı akılcı presle Farioli’nin işine çomak soktu.

Özellikle ilk yarıda beklerin pas oyunundaki kalite eksikliği göze çarptı. Öyle ki Kasımpaşa baskıdan birçok top kazanabildi.

Farioli’nin şansı rakibin bu pozisyonları değerlendirememesi ve Marafona gibi bir kaleciye sahip olmasıydı. İtalyan teknik direktör bana kalırsa pas oyunu için daha fazlasına ihtiyacı olduğunu da görmüş oldu.