Alanyaspor Eski Oyuncusuna Talip

Ligin ikinci yarısına fırtına gibi bir giriş yapan ve oynadığı 4 maçta 10 puan toplayarak 3’üncü sıraya yerleşen Alanyaspor’da Galatasaray maçının hazırlıkları sürüyor. Bu sezonun en flaş performanslarından birini sergileyen Emre Akbaba’nın iki kulübünün karşılaşmasında çıkacak sonuç iki takım adına da oldukça önem taşıyor. Bununla birlikte basında yer alan son haberler, Alanyaspor’un Galatasaray’dan kiralık olarak kadrosuna kattığı eski oyuncusu Emre Akbaba’nın bonservisini soruşturduğu yönünde.

Mekik Dokuma

Bu sezonun en flaş performanslarından birini sergileyen ve özellikle Francesco Farioli takımın başına geldikten sonra çok güçlü bir oyuna sahip olan Alanyaspor’da Galatasaray maçının hazırlıkları sürüyor. Geçtiğimiz devrede İstanbul’da oynadığı maçta güçlü rakibini 1-0 ile geçen Turuncu Yeşilli ekip aynı başarıyı bu defa taraftarlarının önünde tekrarlamak istiyor.

Bununla birlikte basında yer alan son haberler, Alanyaspor ile Galatasaray’ın Süper Lig’in 24’üncü haftasında oynanacak maçtan önce de bir araya geldiği yönünde. Bu bir araya gelmenin nedeni ise Alanyaspor’dan Galatasaray’a transfer olduktan sonra yaşadığı sıkıntılar nedeniyle 3 sene sonra bu sefer kiralık olarak Alanya’ya dönen Emre Akbaba ile ilgili.

Bu sezonun başında Galatasaray’dan kiralık olarak kadrosuna kattığı eski oyuncusunun performansından oldukça memnun kalan Alanyaspor’un oyuncunun bonservisiyle alakalı olarak nabız yokladığı iddia ediliyor.

Hatırlanacağı üzere Emre Akbaba yaşadığı sakatlıklardan sonra bir türlü kendisine gelememiş ve bu durum Galatasaray taraftarının tepki göstermesine neden olmuştu. Üstündeki baskı nedeniyle kendisini iyi hissetmediğini belirten Emre Akbaba bu sezonun başında Alanyaspor’a kiralık olarak gönderilmişti.

Kendisine Galatasaray’ın kapılarını açan performansı ve formu tekrar yakalayan Emre Akbaba, bu sezon oynadığı 19 maçta 8 gol ve 3 asist üretti. Oyuncunun performansından ve Alanya’da bir simge olmasından memnun olan Alanyaspor, bu nedenle Galatasaray’a bonservis durumunu sordu.

Bununla birlikte Galatasaray’ın oyuncunun bonservisini vermek konusuna sıcak bakmadığı ve teklifi reddedildiği ifade ediliyor. Emre Akbaba’nın kiralık sözleşmesinde herhangi bir satın alma opsiyonu bulunmuyor ancak oyuncunun Galatasaray ile olan sözleşmesi de önümüzdeki sezonun sonunda sona ereceği için bu teklif düşünülebilir hale gelebilir.

Stres Kontrolü

Türk futbolunun bir diğer kronik problemi de ne yazık ki bazı oyuncuların zihinsel olarak büyük kulüplerde oynama fikrine bir türlü uyum sağlayamıyor oluşu.

Emre Akbaba, Galatasaray’da sakatlık yaşamadan önce de kötü bir performans göstermedi ancak 4 milyon Euro bonservis ödenen bir oyuncu olarak kendisinden beklenenleri de tam anlamıyla karşılayamadı.

Büyük kulüpler her zaman zirveye oynamak zorunda olan ve varlıklarını da bu hedef üzerinden alan takımlar olarak baskının yüksek olması gereken yerler. Emre Akbaba ise özellikle sakatlıktan döndükten sonra kendisini çok daha fazla borçlu hissetti ve bu durum kendisi üzerinde de baskı kurmasına neden oldu.

Anadolu-İstanbul çatışmasının bir diğer faktörü de Anadolu takımlarında harika performanslar sergiledikten sonra İstanbul’a gelen oyuncuların istedikleri performansı yakalayamadan geri dönmesi olarak söylenebilir.