Alanyaspor Galibiyeti Kaçırdı

24’üncü haftanın en çok dikkat çeken maçlarından birisinde Alanyaspor ile Galatasaray, Alanyaspor’un sahasında karşı karşıya geldi. Gerek iki takımın sıralamada bulunduğu yerler gerekse de teknik direktörlerinin benzer oyun anlayışı nedeniyle öne çıkan maçta iki taraf da 1’er puana razı oldu ancak Alanyaspor’un çok baskın bir oyun oynadığı tekrar görüldü.

Baskın Oyun

Özellikle ikinci yarının Süper Lig’deki en formda takımlarından birisi olan Alanyaspor, bu formunu 24’üncü haftada karşı karşıya geldiği Galatasaray karşısında da sürdürdü. Kendi sahasında bu sezon hiç iyi bir durumda olmayan ve küme düşme ihtimali konuşulan Galatasaray’ı konuk eden Alanyaspor, maçın neredeyse başından sonuna kadar üstün taraftı.

Turuncu Yeşilli ekip, Francesco Farioli tarafından yönetilmeye başladıktan sonra ısrarla üstünde durduğu geriden oyun kurmanın özellikle bu maçta çok fazla faydasını gördü. Galatasaray’ın bloklarını üstüne çekerek arka tarafta boşluk bırakmasını sağlayan Alanya temsilcisi, direkt paslarla özellikle Efecan Karaca’yı topla buluşturmaya çalıştı.

Efecan her ne kadar etkili bir oyun sergilediyse de açıkçası bu etkili oyun Efecan’dan daha ziyade Galatasaray sol beki van Aanholt ile alakalıydı. Savunma konusunda kariyeri boyunca problemli bir bek olan van Aanholt karşısında defans arkasına sarkmak için pek çok fırsat yakalayan Efecan, buna rağmen maç boyunca çok fazla hata yaptı.

32 yaşındaki yetenekli oyuncu, takım arkadaşlarıyla tek pas oyunlarda yaptığı tercihlerde çok fazla yanıldı. Bu durum da ister istemez takımın akıcılığının sekteye uğramasına sebep oldu. Maç boyunca pek çok fırsattan yararlanamayan Alanyaspor’a engel olan direkler ve Galatasaray’ın yeni kalecisi Inaki Pena’nın güzel kurtarışlarıydı.

10 Kişi

Alanyaspor adına Francesco Farioli’nin takımın başına gelmesiyle birlikte tahmin edilen oyun değişikliği top kullanımı üzerineydi. Bülent Korkmaz yönetimindeki çoğu maçta topu rakibine bırakan Akdeniz temsilcisi, Farioli ile birlikte topu mümkün olabildiğince ayağında tutmaya başladı.

Bu topun sahibi olma arzusu, Galatasaray maçında Juanfran’ın kırmızı kart görmesinden sonra dahi değişmedi. Maçın son yarım saatine yakın bir kısmını 10 kişi oynayan Turuncu Yeşilli ekip, buna rağmen sanki rakip 10 kişiymişçesine rahattı.

10 kişi kaldıktan sonra pek çok fırsat yakalayan Alanyaspor adına bir diğer dikkat çeken kısım da topu geri kazanma süresiydi. Öyle ki Alanyaspor’un birçok pozisyonda neredeyse 1 saniye içerisinde topu geri kapmış olması dönem dönem Galatasaray’ın dengesini çok bozdu.

Alanyaspor Galatasaray karşısında aldığı 1 puanla birlikte yenilmezlik serisini 6 maça çıkarmayı başardı. Ancak aynı saatte oynanan Rizespor-Adana Demirspor maçında Adana Demirspor’un 3 puanı alması nedeniyle 3’üncülük koltuğu Adana temsilcisine geçmiş oldu.

Alanyaspor’un bu oyunu takımı çok daha güçlü kılıyor. Bununla birlikte takımın önündeki maçlara bakıldığında olabildiğince güçlü olmasına ve hatta gücünü arttırmasına da ihtiyacı olacak gibi görünüyor.