Alanyaspor’un Güçlü Oyunu

Francesco Farioli yönetiminde çok güçlü bir takım haline gelen ve yeni hocanın taktiğine hemen uyum sağlayan Alanyaspor, Galatasaray karşısında da bu güçlü oyununu sergilemeyi başardı. Turuncu Yeşilli ekip, son yarım saatini 10 kişi oynadığı maçta bu olumsuzluğa rağmen neredeyse kendisini hiç tehdit altında hissetmedi. Sarı Kırmızılı ekip karşısında birçok gol fırsatı da yakalayan Akdeniz temsilcisi, sahadan 1 puanla ayrılmanın üzüntüsünü yaşıyor.

Bileği Bükülmeyen

Bu sezon 2 kez teknik direktör değişikliğine giden ve en son eski yardımcı çalıştırıcısı Francesco Farioli ile el sıkışan Alanyaspor, Süper Lig’in ikinci yarısında fırtına gibi esmeye devam ediyor. Turuncu Yeşilli ekip, ligin ikinci yarısında oynadığı maçların hiçbirisinde sahadan mağlup ayrılmadı. Bu yenilmezlik serisinin en önemli taraflarından birisi de takımın tüm maçlarda baskın taraf olmasıydı.

Süper Lig’in 24’üncü haftasında en çok merak edilen maçlardan birisi olan Alanyaspor Galatasaray maçı, büyük oranda Alanyaspor’un üstünlüğüyle geçti. Geriden oyun kurma konusunda ısrarına devam eden Akdeniz temsilcisi, rakip oyuncuları üstüne doğru çekmek ve blokların kaymasına neden olmak konusunda oldukça başarılıydı.

Rakip Galatasaray’ın sorunlu beklerinin üstüne giden bir oyun anlayışını sahaya yansıtan Alanyaspor, pek çok fırsattan yararlanamadığı maçta 10 kişi de kaldı. Akdeniz temsilcisinin başarılı oyuncusu Juanfran, Ryan Babel’e yaptığı sert müdahale sonrası direkt kırmızı kartla oyun dışı kaldı.

Ancak Alanyaspor adına bu durum nasıl olduysa pek de problem yaratmadı. 10 kişi kaldıktan sonra da çok rahat bir şekilde Galatasaray yarı sahasına oyunu yıkmayı başaran Alanyaspor, kendi taraftarı önünde 3 puana ulaşabilirdi. Ancak hem futbol şansı hem de bitiricilik konusunda problemler yaşadığı bir günde Turuncu Yeşilli ekibe kalan sadece 1 puan oldu.

İstikrarlı Performans

Her ne kadar teknik direktör değişikliğine sık giden bir takım olsa da Alanyaspor Süper Lig adına bir futbol okulu olma özelliği taşıyabilir. Zira birçok teknik direktör en parlak performanslarını burada sergilediler.

Fenerbahçe’de beğenilmeyen ancak şu an Gaziantep FK’da oldukça parlak bir iş çıkaran Erol Bulut, en iyi dönemlerinden birisini Alanyaspor’da yaşadı.

Beşiktaş’ta 2 kupayı direkt 1 kupayı ise dolaylı yoldan müzeye ekleyen Sergen Yalçın da Alanyaspor’un başında iyi bir iş çıkarmıştı.

Alanyaspor’un bu sezonun başında sürpriz bir karara imza atarak takımla yollarını ayırdığı Çağdaş Atan’ın özdeşleştiği kulüp de yine Alanyaspor olmuştu.

En nihayetinde şu anki teknik direktör olan Francesco Farioli’nin Türk futboluna adımını attığı ve Türk futbolseverleri kendisine hayran bıraktığı kulüplerden birisi de Alanyaspor oldu. İtalyan teknik adam hem yardımcı antrenörlük döneminde hem de teknik direktörlük kariyerinde dikkatleri üstüne çekmeyi bildi.

Bu esnada birçok takıma iyi bonservis bedelleriyle gönderilen oyuncular ve alınan skorlar ile puanlar da Alanyaspor adına ciddi bir istikrarı temsil etti.