Alanyaspor Hava Kuvvetiyle Kazandı

Spor Toto Süper Lig 2021 – 2022 Ahmet Çalık Sezonu’nun kapanışında Aytemiz Alanyaspor, deplasmanda Vava Cars Fatih Karagümrük takımını 0 – 1’lik skorla yendi.

Takımımız galibiyeti çok küçük farklarla kazandı.

Alanyaspor Havada Büyük Üstünlük Kurdu

alanyaspor

Teknik direktör Francesco Farioli’nin oyun anlayışına uygun olarak topu ayağına isteyen Aytemiz Alanyaspor, bunu bir ölçüde başardı.

Zira Akdeniz temsilcimiz 90 dakika sonunda oluşan istatistiklerde topa %53 ile sahip olmuş gözüküyordu. Bu üstünlüğünü 485 pas yaparak sahaya yansıtan teknik direktör Francesco Farioli’nin öğrencileri, bu pasların 48’inde ise uzun top denedi.

Aytemiz Alanyaspor, İtalyan teknik direktörüyle topa sahip olup set hücumlarını zorlamak ve birincil olarak bu yolla gol bulmak istiyordu. Bunun için de elbette pas sayısından ziyade pas isabet oranları çok önemliydi. Yaptığı 485 pasın %84’ünde isabet bulan Akdeniz temsilcimiz bu oran ile “kabul edilebilir” bir isabet yüzdesi yakaladı. Buna karşın bu yüzde, rakip Vava Cars Fatih Karagümrük yarı alanına girildiğinde ister istemez düştü.

Takımımız teknik direktörümüz Francesco Farioli’nin eski takımının yarı sahasında her 100 pasından 72’sinde isabet sağlayabildi.

Öte yandan teknik direktör Volkan Demirel’in çalıştırdığı Vava Cars Fatih Karagümrük ise karşılaşmayı 419 pas ile tamamladı. Kırmızı siyahlı ekip, bu pasların 65’inde uzun menzilli toplar deneyerek özellikle etkili kanat oyuncularını savunmamızın arkasına kaçırmayı denedi.

İstanbul temsilcisinin yaptığı paslardan %84’ü isabetli olurken onlar da tıpkı Akdeniz temsilcimiz gibi bir isabet oranını tutturdular. Buna karşın farkı yaratan şey, rakip yarı alandaki pas yüzdeleri oldu. Zira Vava Cars Fatih Karagümrük, Aytemiz Alanyaspor yarı sahasında %65 ile hayli düşük bir pas isabeti yakaladı.

Bunun temel sebebi ise elbette turuncu yeşilli ekibimizin, rakibin orta saha oyuncularına alan vermeyerek pozisyon savunmasını başarılı bir şekilde yapmalarıydı.

Merkezi iyi kapattığı için rakibi kanat ortalarına iten takımımız, Vava Cars Fatih Karagümrük’ün yaptığı 25 ortayı da çok iyi karşıladı. Öyle ki rakip bu ortalarında yalnızca %8 isabet oranı tutturabildi. Bu istatistikle birlikte Alanya temsilcimizin hava topu mücadelelerinde %61’lik bir üstünlük yakalaması da teknik direktör Volkan Demirel’in öğrencilerinin neden kenar ortalarında başarı yakalamadığını gösterir bir istatistikti.

Hava topu mücadelesinde rakibine büyük üstünlük vermesine karşın ikili mücadelelerde takımımıza karşılık verme konusunda görece başarılı bir maç geçiren Vava Cars Fatih Karagümrük, havada yapamadığı yerde yaptı ve ikili mücadele kazanma oranında %52 ile üstün geldi.

Hücumda Pek Bir Fark Yok

Teknik direktör Francesco Farioli önderliğindeki takımımızın hücumda ortaya çıka istatistikleri maçın galibini çok küçük farkların belirlediğini gösteriyor. Çünkü takımların hücumdaki istatistikler birbirine hayli yakın olarak gözüküyor.

Buna göre Vava Cars Fatih Karagümrük ile Aytemiz Alanyaspor’un birbirlerinin kalelerine çektikleri şut sayısında sadece 1 fark var (17 – 18). Rakibinden 1 şut girişim fazlası olan Alanya temsilcimiz, buna paralel olarak 1 isabet de fazlasını elde etti (5 – 6).

Öte yandan Vava Cars Fatih Karagümrük, çektiği 17 şutun 10’unda ceza alanımıza girerek bu istatistikte takımımızdan daha iyi bir performans sergiledi. Ne var ki en önemli istatistiği 0 – 1 olarak elde eden Akdeniz ekibimiz, maçın kazananı oldu.