Alanyaspor Seviye Atladı

Yeni yıla yeni teknik direktörüyle giriş yapan Alanyaspor, 15 günlük ara verilmeden önce oynadığı 4 maçta da birbirinden başarılı sonuçlar almayı başardı. Francesco Farioli’nin yönetiminde İtalyan teknik adamın oyun tarzına uygun oyuncuların da bolluğuyla birlikte çok iyi bir gelişim kaydeden Turuncu Yeşilliler, bu 4 maçlık periyotta 3 galibiyet ve 1 beraberlik alarak 10 puan toplarlarken, aynı zamanda ligin en formda ve en baskın oyuna sahip ekiplerinden birisi olmayı başardılar.

İtalyan İşi

Bu sezonun Süper Lig’de en çok teknik direktör değiştiren takımı olan ve 2021 senesinin Ağustos ayından Aralık ayının sonuna kadar 2 teknik direktörle çalıştıktan sonra 2022’ye başka bir teknik direktörle giren Alanyaspor, Francesco Farioli ile birlikte tozpembe bir dönem geçirdi.

Ligin ikinci yarısına Başakşehir karşısında oynadığı maçla başlayan Alanyaspor, geçiş sürecinin ilk maçını güçlü bir rakibe karşı oynamasına rağmen sahadan 1 puanla ayrılmayı başardı. Üstelik bu maç öncesi yapılan COVID-19 testlerinde örneği pozitif çıkan Teknik Direktör Francesco Farioli de takımla anlaştıktan sonraki ilk maçını evinde izlemek zorunda kaldı.

Başakşehir karşılaşmasından sonra ligin en zor durumdaki takımı olan Altay’ın İzmir’de konuğu olan Alanyaspor, rakibinin bu durumunun da verdiği avantajlar sayesinde sahadan 2-0 galip ayrıldı. Altay maçı kâğıt üstünde favori olunan bir maç olarak oynandığı için skor anlamında önemli bir anlam ifade etmedi ancak oyun anlamında Farioli’nin tarzında değişikliğe gittiğine dair düşünceler uyandıracak işler de vardı.

Farioli’nin Alanyaspor’unun formunda pik yaptığı maç ise kuşkusuz iç sahada oynanan Hatayspor karşılaşması oldu. Tam anlamıyla bir Farioli takımı haline gelen ve merkezi çok iyi geçen Alanyaspor, bozguna uğrattığı rakibinin istediği hiçbir şeyi sahada yapmasına izin vermedi ve tam 6 gol atarak sahadan 3 puanla ayrıldı.

Oyunun Farklılıkları

Francesco Farioli’nin şimdi bir teknik direktör olarak başarılı olmayı hedeflediği Alanyaspor’dan ayrılmasına neden olan Fatih Karagümrük deneyiminde Farioli’nin tecrübesiz olmasının getirdiği bazı handikapların olduğu ortadaydı.

Oyununun meftunu olan ve şartlar ne olursa olsun bu oyununu takımına oynatmaktan vazgeçmeyen genç teknik adam, belki idealist bir tavır sergiledi ancak üst üste gelen kayıplarla birlikte ne kadar değerli olsa da kovulabileceğini gördü.

Bu tecrübenin bitişi kendisine çok fazla şey katmış olacak ki, belki de mecburiyetin etkisiyle, Farioli’nin rakibine göre oyununda esnekliklere gidebildiğini görüyoruz.

23 Ocak 2022 günü oynanan Giresunspor maçında topu rakibine bırakmak zorunda da kalan Alanyaspor, özellikle Altay maçında zaman zaman direkt toplarla birlikte etkili olmayı denedi ve bu denemelerinde zaman zaman önemli tehlikeler yaratmayı da başardı.

Farioli’nin oyununa dair halen daha çok ısrarlı olduğunu gösteren en belirgin değişikliklerden birisi ise takıma geldiğinden beri kalede Serkan Kırıntılı yerine Marafona’yı değerlendiriyor olması olabilir.