Emre Akbaba Parlıyor

Alanyaspor’da gösterdiği başarılı performanstan sonra transfer olduğu Galatasaray’da yaşadığı talihsiz sakatlıkların da etkisiyle birlikte gözden düşen ve gösterdiği istikrarsız performanslar nedeniyle Galatasaraylı taraftarların yoğun tepkisiyle karşı karşıya kalan Emre Akbaba, sezon başında Alanyaspor’a kiralık olarak geri dönmüştü. Daha az baskı altında kalmasıyla birlikte rahatlayan 29 yaşındaki 10 numara, ligin son haftalarına damga vurmayı başardı.

Emre Akbaba’nın Dönüşü

Alanyaspor’da gösterdiği başarılı performanslar ve yaptığı gol ile asist katkıları sayesinde Türkiye’nin en değerli oyuncuları arasına adını yazdırmayı başaran Emre Akbaba, bu sayede Galatasaray’a transfer olmuş ve Galatasaray’da da zaman zaman parlak performanslar göstermişti.

Sarı Kırmızılı forma altında daha büyük bir camia olmanın da etkisiyle daha fazla baskı altında kalan Emre Akbaba için asıl kırılma noktası yaşadığı ağır sakatlıklar ve sakatlık dönüşlerinde gösterdiği iyi olmayan performanslar oldu. 29 yaşındaki on numara, sakatlık dönüşlerinde maç eksiği ve fizik kondisyon yetersizliği nedeniyle silik performanslar sergileyince taraftarların tepkisini çok ciddi bir biçimde almaya başlamış ve bu durum Emre Akbaba’nın performansında daha da fazla gerileme yaratmıştı.

Nitekim bu sezonun başında bahsi geçen sebepler nedeniyle o dönemin Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim ile görüşerek daha az baskıyla oynayacağı bir kulübe gitmek istediğini belirten Emre Akbaba, eski kulübü Alanyaspor’a kiralık olarak gönderildi.

Alanyaspor forması altında tekrar eski günlerine dönebileceğine dair sinyalleri vermeyi başlayan yetenekli orta saha oyuncusu, zaman zaman attığı goller zaman zaman da hücumda yaptığı organizasyonlarla etkili bir performans gösterdi ancak asıl yükselişi takımın başına Francesco Farioli gelince yaşadı.

Farioli Dokunuşu

2021/2022 sezonunun Süper Lig’de en çok teknik direktör değiştiren takımı olan Alanyaspor, eski yardımcı çalıştırıcısı Francesco Farioli’yi bu sefer teknik direktör olarak takımın başına getirince, İtalyan teknik adamın oyun tarzına da uyum sağlaması gerekti.

Mümkün mertebe topa sahip olmayı önceleyen ve ayağa kısa paslarla geriden oyun kurarak atak yapan bir oyun anlayışı olan Farioli’nin Emre Akbaba’ya tanıdığı serbestlikle birlikte Emre Akbaba hücumun içerisinde yapabildiği ekstra koşular ve golcülük meziyetlerini konuşturmayı başladı.

Bir on numara oyuncusu olarak serbest bir role bürünen Emre Akbaba, bu sayede oyun kurulumundan daha ziyade oyunun sonuçlandırılmasında görev almayı başardı ve bu durum Emre’nin gol sayısına yansıdı.

Hatayspor ile oynanan ve 6-0’lık galibiyetle biten maçta attığı 3 golle takımının rahat bir galibiyet almasında en büyük rolü oynayan Emre Akbaba, Altay ve Giresunspor maçlarında da kilidi açan oyuncu oldu.

Altay maçında 1, Hatayspor maçında 3 ve Giresunspor maçında 2 gol atarak inanılmaz bir iş çıkaran Emre Akbaba, ligin ikinci yarısında en formda oyunculardan birisi olduğunu ve istediği şartları yakalayabildiğinde ne kadar önemli bir oyuncu olduğunu da hatırlatmış oldu.