Alanyaspor’da Malatya Mesaisi Başladı

Bu sezon Süper Lig’de dikkat çeken performanslardan birini sergileyen ve Türkiye Kupası’nda da Yarı Final aşamasına kadar kalmayı başaran Alanyaspor son dönemde form grafiğinin düşmesine engel olamadı. Turuncu Yeşilli takım Türkiye Kupası Yarı Final ilk müsabakası da dahil olmak üzere son 4 resmi maçını kaybetti ve bu durum eleştirilerin artmasına neden oldu. Bu bağlamda bir bunalımın eşiğine gelen Akdeniz temsilcisi, ligin 35’inci haftasında oynayacağı Yeni Malatyaspor maçının hazırlıklarına başladı.

Kara Bulutlar

Bu sezon Süper Lig’de dikkat çeken işlere imza attığı gibi Türkiye Kupası’nda da Yarı Final aşamasına kadar kalmayı başaran Alanyaspor adına sezonun son düzlüğü pek iyi geçmiyor.

İtalyan teknik direktör Francesco Farioli yönetiminde yola devam eden Akdeniz temsilcisi, Süper Lig’de oynadığı son 3 maçın tamamında sahadan puansız ayrılmaya razı oldu. Son olarak kozların paylaşıldığı Sivasspor’a aynı zamanda Türkiye Kupası’nda da mağlup olan Turuncu Yeşilli takım, bu bağlamda gerçekten kötü bir gidişat içerisinde.

Bununla birlikte takımın bu kötü gidişatını Farioli yönetiminde oynanan oyun sisteminin rakipler tarafından ezberlenmesine bağlayan insanların sayısı hiç de az değil. Zira hemen hemen her takım İtalyan teknik adamın oyuncuların geriden oyun kurmaları ve sabırlı bir oyun oynamaları konusunda talimatlar yağdırdığını biliyor.

Bazı takımlar kadroları ve kapasiteleri çerçevesinde bu taktiğe diş geçiremezken bazıları için bu taktiğin bilinmesi bir avantaja dahi dönüyor. Bununla birlikte takımı ligin 35’inci haftasında kâğıt üstünde olabilecek en kolay maçlardan biri bekliyor.

Moral Kaynağı

Ligin 35’inci haftasında kendi sahasında Yeni Malatyaspor’u konuk edecek olan Akdeniz temsilcisi bu maçla birlikte ciddi bir moral bulabilir. Ligin en kötü durumdaki takımı olan ve küme düşmesi de kesinleşen Yeni Malatyaspor her hafta daha da sıkıntılı bir sürece doğru devam ederken Alanyaspor karşısına çıkacak.

Alanya temsilcisi bu sezon birçok maçta farklı galibiyetler aldı ve rakiplerine gol yağdırdı. Bu bağlamda deyim yerindeyse eline geçirdi mi bırakmayan bir takım olan Turuncu Yeşilli takımın Yeni Malatyaspor’un dağınık yapısından faydalanması mümkün.

Öte yandan buradan gelecek galibiyetin nasıl geldiğine de bağlı olarak taraftarı pek tatmin etmeyeceğini dile getirmekte de fayda var. Malatya temsilcisi çok kötü bir durumda ve ligde mağlup edilebilmesi en kolay 2-3 takımdan biri.

Bununla birlikte en azından farklı skorla biten bir galibiyet gelebilirse bu galibiyet oyuncuların özgüvenlerini tazelemeleri ve moral bulabilmeleri açısından değerli olabilir. Beraberlik veya mağlubiyet gibi senaryolarda ise hem teknik adamın hem de oyuncuların işi hiç ama hiç kolay olmayacak.

Farioli genç ve potansiyelli bir teknik adam ancak oyununa belirli bir alternatifi eklemeyi başaramazsa ne yazık ki bu potansiyeline yazık edecek. Zira bu kadar ezber bir oyun tek başına Süper Lig’de de yeterli olmuyor.