Alanyaspor Yine Yeniden

Bu sezon Süper Lig’de ve Türkiye Kupası’nda gösterdiği performanslarla dikkat çeken Alanyaspor’un Sivasspor karşısındaki sıkıntıları devam ediyor. Sezonun ilk yarısında ve Türkiye Kupası Yarı Final ilk ayağında kendi sahasında oynadığı maçlarda Sivas temsilcisine mağlup olan Turuncu Yeşilli takım, Süper Lig’in 34’üncü haftasında bu sefer konuk olduğu rakibine yine mağlup oldu ve kötü bir prova yaptı.

Sivasspor Fobisi

Bu sezon Süper Lig’de ve Türkiye Kupası’nda gösterdiği başarılı performanslarla dikkat çeken takımlardan biri olan Alanyaspor’da Sivasspor’a dair sıkıntılar devam ediyor. Bu sezon 2 kere karşı karşıya geldiği ve 2’sinde de kendi sahasında konuk ettiği rakibine mağlup olan Alanya temsilcisi, 3’üncü müsabakada da kötü kaderini aşamadı.

34’üncü haftanın kapanış müsabakasında Sivasspor’un sahasında mücadele eden Turuncu Yeşilli takım, rakibinin oyununa ayak uydurmak zorunda kaldı ve bu durum da ister istemez oyunun temposunu belirledi.

Bununla birlikte işin sonunda yine sonuç değişmedi. Bu sezon Süper Lig’de ve Türkiye Kupası’nda karşı karşıya gelen 2 takımın 3’üncü müsabakasından galip ayrılan taraf yine Sivasspor oldu. 52’inci dakikada oluşan penaltı pozisyonunda Fayçal Fajr’ı engelleyemeyen Francesco Farioli’nin takımı Sivas temsilcisi karşısında sahadan yine boynu bükük ayrıldı.

Bu sonuçla birlikte 34’üncü 52 puanla 6’ıncı sırada tamamlayan Alanyaspor adına artık Avrupa biletinin de ilk maçı kaybedilen Türkiye Kupası’ndan temin edilebileceğini dile getirmek yanlış olmaz. Takım gelecek hafta kendi sahasında Yeni Malatyaspor’u konuk edeceği maçta moral arayacak.

Hata Kaldırmaz

Sivasspor oyun yapısıyla Alanyaspor’a ters gelmesi muhtemel bir takım ve bu durumu iki takım arasında oynanan 3’üncü müsabakada da görmüş olduk ancak bu noktada belirtilmesi gereken bir nokta var.

Bu maç aslında her iki takım adına da Yarı Final ikinci ayak müsabakasının provası niteliğindeydi ve Alanyaspor sahadan penaltı yaptırarak mağlup olduğu için puansız ayrıldı. Bu noktada yapılan bu hataların Süper Lig adına zaten iki takımın da çok ciddi hedefleri olmadığı için o kadar kritik olmadığını dile getirmek yanlış olmaz.

Ancak Türkiye Kupası böyle bir organizasyon değil ve Alanyaspor şu an ilk maçı kaybettiği için zaten avantajsız tarafta. Bu bağlamda serinin ikinci maçında yine Sivas’ta sahneye çıkacak olan Turuncu Yeşilli takımın bu gibi hatalardan mümkün mertebe kaçınması gerekiyor.

Alanyaspor adına bu sezonun iyi tamamlanabilmesi ve özellikle Farioli’nin şu sıra çizilmeye devam eden karizmasını kurtarabilmesi adına bir şeyleri yoluna koyması gerekiyor. Bu da tam olarak Yarı Final müsabakasından alınacak galibiyete bağlı.

Öte yandan takımın bu oyun sistemiyle gerçekten Sivasspor karşısında kolay bir maç çıkarması çok mümkün değil. Ancak Francesco Farioli biraz daha bu oyun sisteminin üstünde duracak gibi görünüyor ve buradan nasıl bir sonuç çıkacağı merak ediliyor.