Alanyaspor’un Hocasına Talipler Var

Bu sezon Süper Lig’de sergilediği başarılı performansla takdirleri toplayan Alanyaspor’da gelecek sezonun hazırlıkları devam ediyor. Turuncu Yeşilli takımda kadrodan ayrılacak isimler, kadroya eklenecek isimler ve daha fazlası planlanmaya devam ederken basında yer alan haberler taraftarı tedirgin edici nitelikte. Zira Akdeniz temsilcisinin başarılı teknik adamı Francesco Farioli’ye birçok talip var.

Gözde Hoca Farioli

Bu sezon Süper Lig’de sergilediği başarılı performans sayesinde dikkat çeken Alanyaspor, Türkiye Kupası’nda Final aşamasını son anda kaçırırken ligde de bileti son anda Başakşehir’e vermek zorunda kaldı.

Turuncu Yeşilli takım sezon boyunca 3 farklı teknik adamla çalışmış ve 3 farklı da tarz görmüş olmasına rağmen başarılı olmayı bildi. Bununla birlikte takım son olarak İtalyan Teknik Direktör Francesco Farioli ile el sıkışmıştı.

Türkiye’deki yöneticilik hayatına yine Alanya temsilcisinde başlayan 32 yaşındaki teknik adam, Çağdaş Atan’ın yardımcılığını yaptığı dönemde Fatih Karagümrük’ün dikkatini çekmiş ve İstanbul temsilcisinde ilk teknik direktörlük deneyimini yaşamıştı.

Burada sergilediği başarılı performans ve ortaya koyduğu topa sahip olma oyunuyla birlikte Avrupa kulüplerinin de dikkatini çeken Farioli, bu sezonun ilk yarısında Fatih Karagümrük’te işler iyi gitmeyince görevinden ayrıldı.

Adı bir dönem Galatasaray ile çok ciddi bir biçimde anılan İtalyan teknik adama talip olan yine Alanyaspor oldu ve Farioli sezonun ikinci devresini Akdeniz’de geçirdi. Bununla birlikte İtalyan teknik adama şimdilerde Avrupa kulüpleri talip oluyor.

Avrupa’nın Farklı Yerlerinden

İtalyan teknik adama Spezia’nın ardından Fransız devi Lille’nin ciddi talip olduğu ve genç teknik adamın durumunun menajerler aracılığıyla sorulduğu öğrenildi. Arayışlara başlayan Lille yetkilileri Avrupa’nın en genç teknik direktörlerinden olan ve menajerliğinin ilk yılında oynattığı hücum futbolu ile adından sıkça söz ettiren Francesco Farioli’nin durumunu bizzat menajerine sorduğu öğrenildi.

İtalyan teknik adamın böyle bir teklife ne diyeceği merakla beklenirken Aytemiz Alanyaspor ile 2 yıl daha kontratının bulunması ve kulübünün bonservis kazanma isteği transferin önündeki engeller gibi görünüyor. Öte yandan; Hırvatistan’ın köklü kulüplerinden Dinamo Zagreb’in de Francesco Farioli ile ilgilendiği ve yine menajerler aracılığıyla nabız yokladığı gelen haberler arasında.

Türkiye’de Alanyaspor ve Fatih Karagümrük’te çalışan 33 yaşındaki İtalyan teknik adam Karagümrük’te 27 maçta; 11 galibiyet,  8 beraberlik ile 8 mağlubiyet elde etti ve 1.52 puan ortalamasını tutturdu. Francesco Farioli; Alanya’da ise 22 karşılaşmada 13 galibiyet, 3 beraberlik ile 6 yenilgi aldı ve 1.91 puan ortamalasını yakaladı.

2 farklı kulüpte 1.5 puan ortalamasını geçtiği gibi Alanyaspor’da neredeyse 2 puan ortalamasını yakalayan Farioli için bu karne oldukça göz kamaştırıcı. 2 puan ortalamasının ligde genelde şampiyonu belirlediği düşünüldüğünde İtalyan teknik adam geldiği günden bu yana sıralamaya bakıldığında tepelerde Alanyaspor’a rastlama şansı hiç ama hiç düşük olmazdı.