Dalgalanan Kur Alanyaspor’u Vurdu

Tüm Dünya’da etkisini gösteren ve insan sağlığını tehlike altına atan COVID-19 küresel salgınının ülkelere pek çok yönden olumsuz etkisi oldu. Toplumların sağlığını oldukça riske eden ve milyonlarca insanın ölümüne sebebiyet veren virüsün özellikle ilk dönemlerinde kişisel izolasyondan başka bir korunma yönteminin olmamış olması hayatın tüm alanında daralmalara sebep olmuş ve bu durum spor kulüplerini de her yönden etkilemişti. Uzun bir süre gelirlerinden mahrum kalmak zorunda kalan spor kulüplerine Türkiye özelinde uzun zamandır yaşanan kur krizi de etki edince birçok kulübün borcu tahmin edilemez seviyelerde artmıştı. Süper Lig’in başarılı temsilcilerinden Alanyaspor’un da bu kur krizinden çok derin etkilenen takımlardan birisi olduğu ve bu nedenle yönetimin gecesine gündüzüne kattığı geçtiğimiz günlerde basına yansıyan haberler arasındaydı.

Alanyaspor Mali Krizin Eşiğine Geldi

Önce COVID-19 küresel salgını, sonra Türkiye’deki kur krizi derken spor kulüpleri çok ciddi sıkıntılar içerisine girdiler. Özellikle yabancı oyuncu sayısı daha fazla olan ve bu oyunculara otomatik olarak döviz üzerinden ödeme yapmak zorunda olan kulüpler Türkiye’nin dalgalanan kurundan kaynaklı olarak tahmin edilemez ve yönetilemez borç miktarları altına girerken, Alanyaspor da bu kulüplerden birisi olarak öne çıktı.

Türkiye’de özellikle 3 Büyük takım ve diğer takımlar arasında iki kutuplu bir düzen olduğu düşünüldüğünde, Anadolu takımlarının sermayede artışa gitmesi, başarı için risk alabilmesi pek mümkün olmuyor ve pek çok kulüp için aslında temel sorumluluk olan sürdürülebilirlik problemi öne çıkıyor.

Alanyaspor, uzun yıllardan beri özellikle maddi yöndengerçekten iyi yönetilen ve sürdürülebilirliği konusunda nispetle iyi bir takım olarak gözükse de Türkiye’deki döviz kurlarının ani dalgalanmalarının Turuncu Yeşilli takımı çok derin etkilediği ve Yönetim Kurulunda yer alan isimlerin bu sorunu aşabilmek adına finansman sağlayacak kişilerle gece gündüz görüşmeler yaptığı iddia ediliyor.

Kadrosunda birçok yabancı oyuncu bulunan ve bu oyunculara döviz üzerinden ödeme yapmak zorunda olan Alanyaspor’da bu durumun ara transfer döneminde çok pahalı olmayan birkaç oyuncu bulunamadıktan sonra fazla hamle yapılmamasına dair karar alınmasına neden olduğu da haberlerde yer alan ifadeler arasında.

Bülent Korkmaz’ın Gidişi Mali Sıkıntılardan Olabilir

Alanyaspor ile alakalı olarak basına yansıyan bu haberlerden anlaşıldığı üzere geçtiğimiz sezon Çağdaş Atan yönetiminde kaliteli de bir kadrosu olan Alanyaspor’un birçok oyuncusunun bonservis bedelleri karşılığı transfer olduktan sonra boşluklarının doldurulamaması mali sebeplerden olabilir.

Bakasetas, Siopis, Salih Uçan, Caulker gibi bir çırpıda akla gelebilecek önemli oyuncularıyla yollarını ayırdıktan sonra bu oyuncuların boşluğunu dolduramayan Alanyaspor’un Süper Lig‘de 2021/2022 sezonunun 3’üncü haftasında Çağdaş Atan ile yollarını ayırdıktan sonra takımın başına getirdiği Bülent Korkmaz ile de ani bir ayrılık kararı alması dikkat çekmişti.

Kulislerden gelen iddialar, takıma transfer yapılması konusunda ısrarcı olan Bülent Korkmaz ile Alanyaspor Yönetimi arasında yaşanan anlaşmazlıkların tekrar teknik direktör değişikliğine gidilmesine zemin hazırladığı yönünde.