Dünya Kupası Finali Almanya 83 – 77 Sırbistan

2023 FIBA Dünya Kupası final maçında Almanya ile Sırbistan karşı karşıya geldiler. Büyük Sürpriz ile ABD nin olmadığı final de Almanya sonunda kupaya ulaşan taraf oldular.

Almanya ile Sırbistan ın kozlarını paylaştığı 2023 FIBA Dünya Kupası final maçında Almanya rakibi Sırbistan ı 83 – 77 ile mağlup ederek kupanın sahibi oldular.

Filipinler’in Pasay kentindeki Mall of Asia Arena’da oynanan müsabakanın ilk çeyreğini Sırbistan 26 – 23 önde tamamladı. Almanya, ikinci periyotta maçta dengeyi sağladı ve takımlar soyunma odasına 47 – 47 eşitlikle gitti. Üçüncü çeyrekte üstünlüğü ele geçiren Panzerler periyodu 69 – 57 önde geçti. Son periyotta da skor avantajını koruyan Almanya, Sırbistan’ı 83 – 77 mağlup ederek kupaya ulaşan taraf oldular.

ALMANYA’NIN İLK ŞAMPİYONLUĞU GELDİ

Almanya Turnuvada 2002’de üçüncülük elde etmesinin ardından tarihinin en iyi derecesine bu turnuvada ulaşan Almanya, FIBA Dünya Kupası’nda ilk kez şampiyonluk sevinci yaşadı.

Almanya, FIBA Dünya Kupası finalinde Sırbistan’ı 83 – 77’lik mağlup ederek şampiyon oldu. Almanya tarihinde ilk kez şampiyonluğa ulaşarak büyük sevinç yaşadılar.

Filipinler, Japonya ve Endonezya’nın ortaklaşa düzenlediği 2023 FIBA Dünya Kupası’nda final karşılaşması Almanya ile Sırbistan arasında Filipinler’in Pasay şehrinde bulunan Mall of Asia Arena’da oynandı.

İlk periyodunda karşılıklı sayılar ile geçilse de Sırbistan daha iyi olduğu ilk seti 26 – 23’lük skorla önde tamamlayarak önce girdiler. Karşılaşmada ikinci sette ise Almanya ağırlığını ortaya koyarak devreye ise 47 – 47 eşitlikle gidildi.

Karşılaşmada üçüncü periyotta Almanya hücumda daha etkili oldu ve karşılaşmada öne geçerek 69 – 57 üstün bitirdi. Çekişmeli geçen son periyotta Almanya, Sırbistan’ın dönmesine izin vermedi ve karşılaşmanın son periyodunda da üstünlüğünü devam ettirdi.

Karşılaşma son periyodu ise parkeden 83 -77’lik skorla galip olarak ayrılan Almanya kupayı ülkesine götürmeyi başardılar.

Bu sonuçla Almanya tarihinde ilk kez Dünya Kupası’nı kazandı. Sırbistan ise 2014 yılından sonra ikinci finalini de kaybetti.

Almanya’da Dennis Schröder 28 sayı, 2 ribaund ve 2 asistle oynayarak şampiyonluğu ülkesinin şampiyonluğu kazanmasında önemli rol oynadı. Sırbistan’da ise Aleksa Avramovic‘in 21 sayı, 2 asist ve 1 ribaundluk performansı yetmedi.

ALMANYA KUPAYI KAZANAN 7. FARKLI ÜLKE OLDU

Almanya; ABD, Yugoslavya, Sovyetler Birliği, Brezilya, İspanya ve Arjantin’den sonra Dünya Kupası’nı kazanan 7. farklı ülke oldu. Dünya Kupası’nda bugüne kadar ABD ile Yugoslavya 5’er, Sovyetler Birliği 3, Brezilya ile İspanya 2’şer ve Arjantin de 1 kez şampiyonluk sevinci yaşadı.

ABD’Yİ YENEN KANADA 3. OLDU

FIBA 2023 Basketbol Dünya Kupası’nda Amerika Birleşik Devletleri’ni 127 – 118 mağlup eden Kanada, 3’üncü oldu.

Kanada Basketbol Milli Takımı, ABD’yi uzatmada 127-118 yenerek 2023 FIBA Dünya Kupası’nda bronz madalya kazandı.