Fatih Terim ve Abdullah Avcı Bir Süredir Takım Çalıştırmıyorlar

Türk futbolu denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden birisi de tahmin edebileceğiniz üzere Fatih Terim! 1953 doğumlu teknik adam hem Galatasaray’a hem de milli takıma çok özel başarılar kazandırdı. Galatasaray’a geldiği her dönemde önemli başarılar elde etti.

Abdullah Avcı çok uzun süreden bu yana teknik direktörlük yapıyor. Başakşehir projesinin mimarlarından birisi oluşuyla biliniyor. Bunun yanı sıra, bir dönem Beşiktaş’ta da çalıştı. Ancak, asıl başarısını Trabzonspor’dayken gösterdi. Gelin, bu iki ismin son durumuna bir göz atalım!

Fatih Terim Son Olarak Galatasaray’da Görev Yaptı

Galatasaray 2017 – 2018 sezonuna Hırvat teknik adam Igor Tudor ile başlamıştı. Söz konusu sezon öncesinde şahane bir kadro kurulmuştu. Hedef Süper Lig’de şampiyon olmak idi. Ancak, Igor Tudor elindeki kadrodan olması gerektiği gibi faydalanamadı. Dönemin başkanı Dursun Özbek yapılan yatırımların boşa gitmemesi ve takımın şampiyonluk hedefinden uzaklaşmaması adına Igor Tudor ile yolları ayırdı.

Fatih Terim her dönem Galatasaraylıların gönlündeki teknik adam olmuştur. Bunu bilen Dursun Özbek takımın başına Fatih Terim’i getirdi. Deneyimli teknik adam Galatasaray’daki dördüncü dönemine 2017 yılının Aralık ayında başladı. Galatasaray söz konusu sezonu şampiyonluk ile tamamladı. Bir sonraki sezonu üç kupa ile bitirdi. Her ne kadar Şampiyonlar Ligi’nde istenilen sonuçlar alınamasa da ligdeki güzel sonuçlar taraftarları mest ediyordu. 2019 – 2020 sezonu pandemi sebebiyle kötü geçti. Galatasaray sezonu altıncı sırada tamamladı. Ancak, Galatasaray’ın söz konusu sezonda Fenerbahçe’yi deplasmanda 3-1 yenmesi ve 21 yıllık galibiyet özlemine son vermesi kötü geçen günleri unutturdu.

Galatasaray 2020 – 2021 sezonunu averaj ile ikinci sırada tamamladı. Fatih Terim söz konusu sezonda rahmetli başkan Mustafa Cengiz ile sorunlar yaşadı. Sezon sonunda yeni başkan Burak Elmas oldu. Elmas dönemi tam bir hayal kırıklığı oldu. Burak Elmas 10 Ocak 2022 tarihinde Fatih Terim ile görüşerek ondan istifa etmesini istedi. Bu istek karşısında şok olan Terim görevini bıraktı. Dördüncü Fatih Terim dönemi de böylece sona ermiş oldu. Fatih Terim Galatasaray’daki son döneminde 1.85 puan ortalaması tutturdu.

Abdullah Avcı Trabzonspor’a 38 Yıllık Aranın Ardından Şampiyonluk Kazandırdı

10 Kasım 2020 tarihinde Trabzonspor’un başına geçen Abdullah Avcı’nın Trabzonspor adına yanlış bir tercih olduğu düşünülüyordu. 1963 doğumlu teknik adam kısa süre içerisinde camianın güvenini kazandı. 2021 – 2022 sezonunda harika bir performans ortaya koyan Trabzonspor 38 yıllık özleme son vererek Süper Lig’i şampiyonluk ile tamamladı. Abdullah Avcı 2022 – 2023 sezonuna da benzer hedef ile başlamıştı. Ancak, işler bu defa yolunda gitmedi. Trabzonspor hem ligde hem de Avrupa’da başarısız bir görüntü çizdi. Abdullah Avcı 8 Mart 2023 tarihinde görevinden ayrıldı. Deneyimli teknik adam Trabzonspor kariyerinde 1.93 puan ortalaması tutturdu.