Francesco Farioli’nin Yeni Prensi Oğuz Aydın

2021/2022 sezonunda Türkiye’ye adımını attığı ilk kulüp olan Alanyaspor’a bu sefer teknik direktör olarak dönen Francesco Farioli, kimyasını ve yapısını bildiği takımıyla birlikte gösterdiği performansla kalitesini kanıtladı. Bazı oyuncuları kullandığı bölgeler, oyun tarzı ve oyuna bakışı açısından oldukça dikkat çeken bir teknik adam olan Farioli’nin parlattığı son isim ise sezon başında Bucaspor’dan transfer edilen Oğuz Aydın oldu. İddialara göre İstanbul’un 3 Büyük takımı, Oğuz Aydın’a talip ve teklif yapmak adına kolları sıvamış durumdalar.

Parıl Parıl

Bu sezon Fatih Karagümrük ile işleri iyi gitmeyen ve sezonun ilk yarısının ortalarında takımdan ayrılan Francesco Farioli, Türkiye’de çalıştığı ilk kulüp olan Alanyaspor’a teknik direktör olarak geri dönmüştü.

İtalyan teknik adam takım kimyasını bildiği ve hatta zaten kimyanın oluşmasına yardımcı olduğu için çok kısa bir süre içerisinde takımdaki etkisini gösterdi ve Alanyaspor’u yine çok güçlü ancak bu sefer zevkli de futbol oynayan bir takım haline getirdi.

Fatih Karagümrük’te olduğu gibi Alanyaspor’da da bazı oyuncuları alışılageldik bölgelerinden başka bölgelerde tercih ederek fark yaratan Farioli, ilk yarıda doğru düzgün süre bulamayan Oğuz Aydın’ı da parıl parıl parlatmayı başardı.

İlk yarıda oynadığı 4 maçta toplamda 43 dakika süre bulabilen Oğuz Aydın’ı takıma geldikten sonra direkt olarak hamlelerinde kullanan Farioli, oyuncunun Alanyaspor kariyerini bir yerden alıp başka bir yere koydu.

5-1 kazanılan Konyaspor maçında attığı golle dikkatleri üstüne çeken ve Farioli yönetimindeki 7’inci maçında 4’üncü golünü atan Oğuz Aydın, 71 dakika süre aldığı Kasımpaşa maçı dışında toplamda 108 dakika süre bulabilen bir oyuncu.

Ancak Oğuz golle buluşmayı ve bulduğu fırsatları değerlendirmeyi iyi bildiği için bu duruma rağmen iyi bir performans sergiledi. Bu iyi performansın başka mükâfatları olur mu bilinmez ama Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray şimdiden Oğuz Aydın için nabız yoklamaya başlamış gibi görünüyorlar.

Şu ana kadar oldukça dikkate değer bir performans sergileyen 21 yaşındaki gurbetçi futbolcu, sezon başında Bucaspor’dan 240 bin Euro bonservis bedeli karşılığında transfer edilmişti.

İtalyan İşi

Francesco Farioli’nin aşina olunan ama kestirilemeyen bir futbol bakışı olduğu kesin. İtalyan teknik adam bazen meftunu olduğu için sıkıntı yaşadığı futbol tarzı sayesinde Türk futbolseverlerin oldukça keyifli bir şekilde izlediği bir isim.

Bununla birlikte Farioli’nin Oğuz Aydın’a yaptığı katkı gibi takım içerisinde yaptığı rol değişiklikleri sayesinde birçok oyuncunun da farklı bir açıdan parladığını dile getirmekte fayda var. Alanyaspor’u çalıştıran eski teknik direktörlerin bile oyuncuların o bölgelerde oynayabileceğine dair fikri pek fazla olmamıştır.

İtalyan teknik adam, en azından şu anlık Alanyaspor’un başında çok iyi bir iş çıkartmaya devam ediyor. Bu sezon 2 kupada da iyi işler çıkartmak diğer türlü mümkün olmazdı.