İngiltere Premier Ligi’nin Yayın Gelirleri Dudak Uçuklatıyor

Futbolun beşiği İngiltere’de futbola verilen önem kadar, futbolun yayın ihalelerine de çok büyük önem veriliyor. Dünya futbolunun en tepesinde bulunan İngiltere Premier Ligi’nde geçen sezon kulüplerin elde ettiği yayın gelirleri kıskanılacak seviyedeydi. Öyle ki geçtiğimiz sezonu 20. sırada tamamlayıp lig sonuncusu olarak küme düşen Norwich City yayın gelirlerinden tam 100 Milyon Pound (yaklaşık 2 Milyar TL) elde ederken, sezonu şampiyon tamamlayan Manchester City ise 153 Milyon Pound (yaklaşık 3 Milyar TL) kasasına koymuş oldu.

Tartışmasız dünya futbolunun lokomotifi ve en prestijli ligi olarak kabul gören İngiltere Premier Ligi’nin yayın gelirleri geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile paylaşıldı. Futbolun her aşamasına ve her kategorisine büyük yatırım yapan Premier Ligi’nde kulüplerin kasasına giren yayın gelirleri dudak uçuklattı. Gerek sahada oynanan oyun gerekse futbola yapılan yatırımlar ile Avrupa ve Dünya liglerine çok büyük fark atan İngiltere Premier Ligi’nin seyir zevki de bir hayli yüksek.

Türkiye Süper Ligi’nin Şampiyonu İse…

Geçtiğimiz sezonu en yakın takipçisi Fenerbahçe’nin 8 puan önünde, 81 puan ile şampiyon olarak tamamlayan Trabzonspor’un elde ettiği yayın gelirleri tahmini 200 Milyon TL (11.2 Milyob Euro) civarındaydı. Aradaki uçurumun bu kadar büyük olması, iki lig arasındaki kalitenin de bi nevi bir göstergesi gibi. Keza Premier Ligini son sırada tamamlayan Norwich City’nin bile 100 Milyon Pound elde ettiğini düşünürsek durumun ne kadar vahim olduğu aşikar.

Öte yandan İngiltere Premier Ligi’nde küme düşen diğer takımlardan Burnley 104 Milyon Pounda kasasına koyarken, Watford ise 102 Milyon Pound tutarında bir geliri hanesine yazdırdı. Bizim ligimizde küme düşen takımlarımızı gözümüzün önüne bir getirelim. Alt lige düştükten sonraki ilk seneleri, bir önceki yılın borçlarını ödemekle ve ligde kalmaya çalışmakla geçiyor. Bunu başarabilen kulüpler lige tutunurken, başaramayanlar ise amatör liglere kadar düşebiliyor..

BLACKPOOL, ENGLAND – APRIL 18: Michael Kightly of Burnley celebrates his goal with team mates during the Sky Bet Championship match between Blackpool and Burnley at Bloomfield Road on April 18, 2014 in Blackpool, England. (Photo by Paul Thomas/Getty Images)

Premier Ligin Zirvesinde Dudak Uçuklatan Rakamlar

İngiltere Premier Ligi’nde küme düşen takımların ne kadar kazandığını açıkladık. Bir de zirvede yer alan takımların elde ettikleri yayın gelirlerine göz atalım. Ligin zirvesi bu konuda gerçekten dudak uçuklatıyor. Şöyle ki ligi şampiyon olarak tamamlayan Manchester City tam tamına 153 Milyon Pound (3 Milyar TL) hanesine yazdırırken, ligi ikinci sırada tamamlayan Liverpool 151 Milyon Pound ve üçüncü sırada yer alan Tottenham ise bu gelirlerden 146 Milyon Pound elde etti.

Lig sırasına göre diğer takımlar: Arsenal 145 Milyon, Chelsea 145 Milyon, M. United 142 Milyon, West Ham 136 Milyon, Leicester City 128 Milyon, Newcastle 126 Milyon, Brighton 125 Milyon, Wolves 124 Milyon, Crystal Palace 120 Milyon, Aston Villa 119 Milyon, Brentford 118 Milyon, Everton 117 Milyon, Leeds United 115 Milyon ve Southampton ise 110 Milyon Pound yayın geliri elde etti.