Türkiye’nin En Başarılı Forvet Hatları

Futbol; tartışmasız bir şekilde Türkiye’nin en çok takip edilen sporu! Milyonlarca insanın gönlünde bir futbol takımı yatıyor. Süper Lig’e tek bir takımın damga vurduğunu söyleyemeyiz. Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un en iyi olduğu dönemlere rastlanır.

Futbolu zevkli kılan detayların başında tahmin edebileceğiniz gibi gol geliyor. Gelin, Türkiye’nin en başarılı forvet hatlarına yakından bakalım!

Metin – Ali – Feyyaz Üçlüsü Bir Döneme Damga Vurdu

Beşiktaş’ın efsanevi golcüleri olarak da bilinen bu üçlü; Türkiye’nin en başarılı forvet hatları arasında yer almayı hak ediyor. Metin Tekin ve Feyyaz Uçar; 1982 – 1983 sezonunda A takımda forma giymeye başladılar. O dönem çok genç olan ikiye 1984 – 1985 sezonunda Ali Gültiken de katıldı. Bu üçlü; 5 Ocak 1986 tarihinde ilk defa bir maça ilk 11’de başladılar. Yıllar içerisinde de ilk 11’in değişmez isimleri olmayı başardılar.

Beşiktaş; 1989 – 1990, 1990 – 1991 ve 1991 – 1992 sezonlarında üst üste üç defa Süper Lig’de şampiyon oldu. Bu başarıyı getiren etmenlerin başında tahmin edebileceğiniz gibi Metin – Ali – Feyyaz üçlüsünün bir arada oynaması geliyordu. Ancak, Feyyaz Uçar’ın 1994 yılında Fenerbahçe’ye transfer olmasıyla bozulan bu üçlü bir daha eski günlerine dönemedi.

Burak Yılmaz – Didier Drogba İkilisi Çok Can Yaktı

Galatasaray; 2011 – 2012 sezonunda Süper Lig’de şampiyonluğa eriştikten sonra UEFA Şampiyonlar Ligi’ni de düşünerek kadrosunda önemli bir revizyona imza attı. Burak Yılmaz ve Umut Bulut; kadroya dahil olan isimlerdi. Her iki golcünün bir önceki sezonun yıldızı Johan Elmander ile nasıl bir uyum yakalayacağı merak ediliyordu.

Sarı kırmızılı takım; 2012 – 2013 sezonunda hem ligde hem de UEFA Şampiyonlar Ligi’nde doludizgin gidiyordu. Bilhassa UEFA Şampiyonlar Ligi’nde gruptan çıkılması herkesi sevince boğmuştu. O dönem Galatasaray’ın başkanı olan Ünal Aysal; devre arası transfer döneminde Wesley Sneijder ve Didier Drogba’yı takıma kazandırdı. Bilhassa Fildişi Sahilli yıldızın Galatasaray’da yapacakları çok merak ediliyordu.

Galatasaray; 2012 – 2013 sezonunda Süper Lig’de şampiyon oldu. Bunun yanı sıra, UEFA Şampiyonlar Ligi’nde de çeyrek finale yükseldi. Bu başarıların elde edilmesindeki en büyük pay sahiplerinin başında Burak Yılmaz ve Didier Drogba geliyordu.

Alex de Souza – Pierre van Hooijdonk İkilisi 2000’li Yılların Unutulmazları Arasında Yer Aldı

Fenerbahçe tarihinin en önemli yabancı futbolcularının başında gelen bu ikili; attıkları gollerle bilhassa 2004 – 2005 sezonunda elde edilen lig şampiyonluğuna büyük katı sağladılar.