Alanyaspor Değerlendirmesi Taze Çıktı

Aynı yatakta yatan karı-koca dahi birbirlerine rüya ortak olamazlar. Antalya’nın iki takımı olan Antalyaspor’un ve Alanyaspor’un da rüyalarının ortak olmadığı oldukça ortada. 2017/2018 sezonundan beri yükselen bir kalite ve grafik ile oynayan takım bir anlamda da teknik direktör akademisi olarak da değerlendirilebilir.

Alanyaspor’da Kalite

Sergen Yalçın, Erol Bulut ve bugün Çağdaş Atan gibi hocalar Alanyaspor’un başında kendilerini kanıtlama ve istedikleri oyunu oynatma şansı yakaladılar. Erol Bulut Alanyaspor’da gösterdiği performans ile Fenerbahçe’nin başına geçme şansı yakaladı. Erol Bulut’un yerine gelen Çağdaş Atan ise Alanyaspor’u belki de ligin en tehlikeli takımlarından biri haline getirdi. Lig ortalamasının üstünde bir hücum kalitesiyle ve daha da dikkat çekici biçimde ön alan baskısıyla oynayan takımın oynadığı oyun tüm futbol otoritelerince beğenildi ve takdir edildi.

Özellikle 2020/2021 sezonunun bir döneminde liderlik koltuğunda da oturan ekibin nefesi yetmediyse de ligi şampiyon bitiren Beşiktaş ile birlikte hücum istatistiklerinde kendine yer buldu. 2021/2022 sezonuna geçişte ise kadrolarının çok değiştiğini ifade etmek gerekir. Salih Uçan’ı Beşiktaş’a ve Steven Caulker’ı Fenerbahçe’ye kaptıran ekip, Berkan Kutlu’yu Galatasaray’a ve en son Siopis’i Trabzonspor’a gönderdi.

Dört büyük ekibe yapılan bu transferler de Alanyaspor’un ne kadar doğru işler yaptığını ve oyuncularına nasıl bir market değeri kattığını anlamada önemli bir gösterge. Bu sezon için yaptıkları transferleri ve diğer oyuncularıyla Çağdaş Atan’ın takımı neler yapabileceği ve sezon sonunda büyüklere veya yurtdışına hangi oyuncuları gönderecekleri şimdiden merak konusu.

Amatörlük

2020/2021 sezonunun son maçları itibariyle takımında üçlü savunmayı deneyen Çağdaş Atan’ın takımı ligin ilk iki haftasından pek memnun olmamalı. Başakşehir karşısında alınan galibiyet ayakları yere basan bir oyunla gelen galibiyet değildi ve Başakşehir önemli fırsatlar da buldu. Ancak ikinci haftada Altay’a karşı alınan 4-1’lik mağlubiyet ise Çağdaş Hoca’ya önlem alması adına sinyaller gönderiyor.

Her ne kadar maçın 23. Dakikasında Efecan Karaca anlamsız bir müdahalenin sonucunda oyundan atılmış olsa da bu durum Alanyaspor’u yanıltmamalı. Altay’ın oynadığı iki maçta yaptığı ön alan baskısının çok daha iyisini ve ciddisini geçen sezon yapan bir takım olarak Alanyaspor bu maçta bu baskıdan kendisini kurtaramadı. Defans yerleşimi ve topla çıkma konusunda sorunlar yaşayan takımda Daniel Candeias’ın kanadı durmadan aksadı ve üçüncü golde yapılan amatör pas hatası da pahalıya patladı.