Alanyaspor Maç İstatistiklerinde Yanılttı

Spor Toto Süper Lig’de son 2 haftayı beraberliklerle kapatan Aytemiz Alanyaspor, bu hafta ağır bir yenilgi alıp 3 puan hasretini 3 maça çıkardı.

Teknik direktör Francesco Farioli’yi takımın başına getirdikten sonra gözle görülür bir yükseliş yaşayan ve adeta mağlubiyeti unutan Aytemiz Alanyaspor, bu hafta ne yazık ki mağlubiyetle de tanıştı.

20 Şubat Pazar günü Alanya Bahçeşehir Okulları Stadyumu’nun ev sahipliğinde oynanan karşılaşmada rakip, Spor Toto Süper Lig’in farklı lideri Trabzonspor idi.

Spor Toto Süper Lig’de bu sezon esen Karadeniz Fırtınası’ndan maalesef Aytemiz Alanyaspor da üstüne düşeni aldı.

Trabzonspor Farklı Kazandı

Maçın ilk düdüğüyle birlikte önde baskılı başlayan teknik direktör Abdullah Avcı’nın öğrencileri, Anthony Nwakaeme’nin iki golüyle yarım saat bitmeden 2 farklı üstünlüğü yakaladı.

Ona 36’ncı dakikada Andreas Cornelius ve 39’da Dorukhan Toköz eşlik edince ilk 45 dakikanın skoru Bahçeşehir Okulları Stadyumu’na gelen Aytemiz Alanyaspor taraftarları için kelimenin tam manasıyla şoktu.

Neyse ki Trabzonspor fırtınası ikinci yarıda dindi ve maçta daha korkunç bir skor olmadı.

90 dakikanın bitimiyle birlikte spor yazarları ve yorumcular bilhassa teknik direktörümüz Francesco Farioli’nin oyun anlayışını eleştirdiler.

İtalyan teknik direktör Francesco Farioli’nin savunmadan kısa pasla çıkma ısrarının takımı kötü etkilediğini ve bu yüzden farklı mağlubiyetin geldiğini söyleyenlerin sayısı hiç de az değildi.

Peki gerçekten Aytemiz Alanyaspor sadece savunmadan kısa pasla çıktığı için mi mağlup oldu? Bu sorunun cevabını istatistiklerde hep birlikte arayalım…

Alanyaspor Trabzonspor Karşısında Nasıl İstatistiklere Sahip Oldu

alanyaspor

Aytemiz Alanyaspor ve Trabzonspor arasında oynanan Spor Toto Süper Lig 26’ncı hafta mücadelesinin sadece skoruna bakan biri, oyundaki tüm istatistiklerin açık ara farkla bordo mavili ekibin lehine olduğunu düşünebilir. Buna karşın ortaya çıkan sayılar aslında hiç de öyle söylemiyor.

Örneğin farklı mağlup olduğumuz bu karşılaşmada topla oynama yüzdesinde güçlü rakibimize %59’a %41’lik bir üstünlük kurduk.

Teknik direktör Francesco Farioli’nin ekibi, Spor Toto Süper Lig’in en teknik oyuncularından kurulu rakibi karşısında 472 pas yapmayı başardı. Üstelik bu paslarda %89’luk bir başarı oranı da sağlandı. Buna karşın Trabzonspor, 329 pası %80 oranında isabetle yaptı.

Burada farkı yaratan Karadeniz temsilcisinin 59 uzun pas kullanması. Toplam pas sayısının neredeyse 6’da 1’ini oluşturan bu sayı, rakibin karma bir pas menziliyle hücuma kalktığını gösteriyor.

Pas başarısının yanında ikili mücadelelerde de rakibe üstünlük kuran Aytemiz Alanyaspor, buna karşın en büyük darbeyi hava toplarından yedi.

Öyle ki Trabzonspor, %79 gibi büyük bir farkla hava toplarının tek hakimi oldu. Bu da onlara yüksek toplarda büyük bir avantaj getirdi. Atılan 2 golün hava toplarının sonucunda kaydedildiği düşünülürse bu avantajın getirisi daha net anlaşılacaktır.

Her iki takımın 17’şer şut çektiği maçta Aytemiz Alanyaspor’un bitiricilik anlamında kötü bir geçirdiğini veya Uğurcan Çakır’ın yine harikalar yarattığını söylemek mümkün. Trabzon ekibi ise 17 şutun 6’sında isabeti, 4’ünde ağları bularak çok yüzdeli oynamış gözüküyor.