Alanyaspor Taraftarlarını Üzdü

Sezonun ikinci yarısında topladığı puanlarla Avrupa potası içerisinde yer alabilmeyi başaran Alanyaspor, büyük takımlarla oynadığı maçlarda aldığı kötü sonuçlardan sonra hemen toparlanabilmeyi de bilen bir takım görüntüsündeydi. Süper Lig’in 32’inci haftasında Beşiktaş karşısında oynadığı müsabakadan 4-1 mağlup ayrıldıktan sonra 33’üncü haftada kendi sahasında Antalyaspor’u konuk eden Alanya temsilcisi ezeli rakibine 3-1 mağlup olarak taraftarlarını üzdü.

Kayıplara Karışan

Bu sezon Süper Lig’de nitelikli işler çıkartan takımlardan biri olan Alanyaspor’da bazı konularda yaşanan sıkıntıların üstesinden gelmek pek de kolay olmuyor.

Takımın İtalyan teknik direktörü Francesco Farioli çok güçlü bir oyun planına sahip olmakla birlikte bu oyuna karşı geliştirilen anti tezlere çözüm bulabilen bir teknik adam değil. Nitekim kendisine genel olarak direkt bir oyun oynayan büyük takımlara karşı yaşadığı sıkıntılar da tam olarak bu durumdan kaynaklı olarak yaşanıyor.

Süper Lig’in 32’inci haftasında konuk olduğu Beşiktaş karşısında sahadan 4-1 mağlup ayrılan Turuncu Yeşilli ekibin yaşadığı temel sıkıntı rakibinin direkt oyununa karşı hâlâ topa sahip olarak oynamayı zorlamasıydı. 33’üncü haftada kendi sahasında Antalyaspor’u konuk eden Alanyaspor adına problem yine değişmedi.

Duran top golüyle geriye düşen takım, sonrasında da Antalyaspor’un direkt oyunu karşısında çözüm bulamadı. Antalya temsilcisi uzun toplarla birlikte özellikle Luiz Adriano üzerinden top dağıtınca zaten dağınık olan Alanyaspor savunması tamamen çözümsüz kaldı.

Gökdeniz Bayraktar’ın kariyerinde ilk kez bir müsabakada 2 gol attığı maçta rakibine 3-1 mağlup olan Alanya temsilcisi, önce Beşiktaş sonra da Antalyaspor karşısında aldığı mağlubiyetlerle taraftarını üzmüş oldu.

Bu sonuçla birlikte Alanyaspor üst üste 2’inci mağlubiyetini aldı ve bu maçlarda toplam 7 golü kalesinde gördü. Haftayı 52 puanla kapatan Turuncu Yeşilli takım eğer Beşiktaş bu haftaki müsabakasından galip ayrılmayı başarırsa 7’inci sıraya gerilemiş olacak.

Kupanın Çözümü

Öte yandan Alanyaspor adına hem Beşiktaş hem de Antalyaspor müsabakaları kadar önemli olan bir müsabaka daha çok yakında oynanacak.

Ziraat Türkiye Kupası’nda son 4’e kalan Turuncu Yeşilli takım 20 Nisan Çarşamba günü oynayacağı müsabakada Sivasspor’u kendi sahasında konuk edecek. Ligin direkt oyun ve geçiş oyunu konusunda en iyi takımlarından biri olan Kırmızı Beyazlılara karşı aynı formülü bir kez daha deneyip denemeyeceği de Alanyaspor’un kaderini belirleyecek.

Bu bağlamda belirtilmesi gereken takımın A planından başka hiçbir alternatifinin olmaması kadar A Planında herhangi bir düzenlemeye de gitmiyor olması. Takım ne şekilde gol yiyor olursa olsun bir şekilde yine aynı oyunu oynamak konusunda ısrarcı oluyor.

Her zaman bahsi geçtiği gibi Farioli potansiyelli bir teknik adam ancak bu potansiyelini gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceği de oyun planlarına dair yapacağı düzenlemeyle birlikte olacak. Alanyaspor da bu süreçte genç teknik adamıyla birlikte acı çekmeyi öğrenmeli.