Alanyaspor’da 3 Maç 3 Sonuç

Sezonun ikinci yarısında Francesco Farioli yönetiminde Süper Lig ve Türkiye Kupası maceralarına devam eden Alanyaspor, oynadığı son maçta Beşiktaş karşısında 4-1’lik ağır bir mağlubiyet almaktan kurtulamadı. Turuncu Yeşilli takımın bir büyük takıma karşı daha aldığı bu mağlubiyet İtalyan teknik direktörünün eleştirilmesine neden olurken, Beşiktaş’ın bu sezon en az topa sahip olma oranıyla oynadığı maçtan bu kadar farklı galip gelebilmiş olmasında geçmiş maçlara bakmış olması da yeterli olmuş olabilir.

Top Senin

Bu sezon Süper Lig’de Avrupa kupalarına katılabilmek adına mücadele eden Alanyaspor, ligin 32’inci haftasında yeni teknik direktörüyle taraftarı karşısına ilk kez çıkan Beşiktaş’a konuk oldu.

Siyah Beyazlı takım karşısında birkaç atak dışında neredeyse hiçbir tehdit oluşturamayan Akdeniz temsilcisi, sahadan 4-1 mağlup ayrıldı ve bu durum teknik direktör Francesco Farioli’nin eleştirilmesine neden oldu.

Zira takım Beşiktaş dışında Fenerbahçe ve Trabzonspor karşısında oynadığı maçlarda da aynı oyunu oynamış ve bu maçlar felaketle sonuçlanmıştı. Trabzonspor ile oynanan müsabakada Bordo Mavili takım ilk 39 dakikada bulduğu 4 golle 3 puanı almış, Fenerbahçe ise son dakikalarda üst üste bulduğu goller sayesinde 5-2 kazanmıştı.

Beşiktaş’ın da 4 gollü bir galibiyet alması ve Alanyaspor adına bu 3 maçın 3’ünde de oyun anlayışında tek bir küçük değişikliğe dahi gidilmemiş olması taraftarın da haklı olarak tepkisini çekti. Beşiktaş’ın bu sezon en düşük topa sahip olma oranıyla tamamladığı maçta Alanyaspor’un %66’lık topa sahip olma oranı skora Alanyaspor lehine hiçbir katkıda bulunmadı.

Nitekim Trabzonspor karşısında %56 ve Fenerbahçe karşısında %63 topa sahip olma oranı ile oynayan Turuncu Yeşilli ekip bu maçlarda da oyun anlayışında bu kadar ısrarcı olmanın hiçbir faydasını görmemişti.

Bahse konu 3 maçın 3’ünden de farklı mağlup ayrılan Akdeniz temsilcisi, bu maçlarda kalesinde tam 13 gol görürken rakip fileleri de sadece 3 kere sarsabildi. Bu kötü performans ligin en potansiyelli teknik direktörlerinden biri olan Francesco Farioli’nin kariyerinde handikap olabilecek ısrarından kaynaklanıyor.

Kibirli Israr

Hatırlanacağı üzere ligin 26’ıncı haftasında Alanya’da oynanan maçta Alanyaspor Trabzonspor karşısında neye uğradığını şaşırmış ve ilk 39 dakikada kalesinde 4 gol görmüştü. Bu 39 dakikadan sonra topu zaten Alanya temsilcisine bırakan Trabzonspor skoru da koruyarak çok şaşalı bir galibiyet almıştı.

O maçtan sonra Trabzonspor’un Danimarkalı golcüsü Andreas Cornelius çok çarpıcı bir açıklamaya imza atmıştı. Başarılı golcü rakiplerinin topu geriden çıkarmak ve oyunu en geriden kurmak konusunda kibirli bir ısrara sahip olacağını bildiklerini ve bu nedenle önde baskı yaparak fişi çektiklerini dile getirmişti.

Cornelius’un bu açıklaması dahi Fenerbahçe ile Beşiktaş’ın Alanyaspor karşısında oynayacağı maçta nasıl galibiyet alabileceğine dair net bir formüldü ve nitekim iki takım da bu formülü uygulayarak güle oynaya galibiyetler aldılar.