Alanyaspor’dan Aynı Formül

Geride kalan sezonun en flaş performanslarından birini sergileyen Emre Akbaba’nın sergilediği performans büyük bir yankı uyandırmış ve beğeni toplamıştı. Bu bağlamda harekete geçen Alanyaspor oyuncuyu kadrosunda tutmak adına çabaladıysa da oyuncunun istememesi nedeniyle transfer gerçekleşmedi. Bununla birlikte basında yer alan son haberler, Alanyaspor’un bu sefer Galatasaray’dan eski oyuncusu Berkan Kutlu için bir kiralama isteyeceği yönünde.

Mekik Dokuma

Geride kalan sezonda Süper Lig’de oldukça flaş işler çıkartan Alanyaspor’da bu performansın en temel yardımcılarından birisi kuşkusuz kiralık olarak kadroya kattığı Emre Akbaba’ydı. 29 yaşındaki yetenekli oyuncu sergilediği performansla Alanyaspor taraftarını sevindirmiş, Galatasaray taraftarını pişman etmişti.

Bununla birlikte basında o dönem yer alan haberler, Alanyaspor ile Galatasaray’ın Süper Lig’in 24’üncü haftasında oynanacak maçtan önce de bir araya geldiği yönündeydi Bu bir araya gelmenin nedeni ise Alanyaspor’dan Galatasaray’a transfer olduktan sonra yaşadığı sıkıntılar nedeniyle 3 sene sonra bu sefer kiralık olarak Alanya’ya dönen Emre Akbaba ile ilgiliydi.

Bu sezonun başında Galatasaray’dan kiralık olarak kadrosuna kattığı eski oyuncusunun performansından oldukça memnun kalan Alanyaspor’un oyuncunun bonservisiyle alakalı olarak nabız yokladığı iddia edilmişti.

Hatırlanacağı üzere Emre Akbaba yaşadığı sakatlıklardan sonra bir türlü kendisine gelememiş ve bu durum Galatasaray taraftarının tepki göstermesine neden olmuştu. Üstündeki baskı nedeniyle kendisini iyi hissetmediğini belirten Emre Akbaba bu sezonun başında Alanyaspor’a kiralık olarak gönderilmişti.

Kendisine Galatasaray’ın kapılarını açan performansı ve formu tekrar yakalayan Emre Akbaba, bu sezon oynadığı 19 maçta 8 gol ve 3 asist üretti. Oyuncunun performansından ve Alanya’da bir simge olmasından memnun olan Alanyaspor, bu nedenle Galatasaray’a bonservis durumunu sordu.

Bununla birlikte Galatasaray’ın oyuncunun bonservisini vermek konusuna sıcak bakmadığı ve teklifi reddedildiği ifade ediliyor. Emre Akbaba’nın kiralık sözleşmesinde herhangi bir satın alma opsiyonu bulunmuyor ancak oyuncunun Galatasaray ile olan sözleşmesi de önümüzdeki sezonun sonunda sona erecek olmasına rağmen Sarı Kırmızılı takımda kalmayı tercih etmesi oldukça ilginçti.

Stres Kontrolü

Türk futbolunun bir diğer kronik problemi de ne yazık ki bazı oyuncuların zihinsel olarak büyük kulüplerde oynama fikrine bir türlü uyum sağlayamıyor oluşu.

Emre Akbaba, Galatasaray’da sakatlık yaşamadan önce de kötü bir performans göstermedi ancak 4 milyon Euro bonservis ödenen bir oyuncu olarak kendisinden beklenenleri de tam anlamıyla karşılayamadı.

Büyük kulüpler her zaman zirveye oynamak zorunda olan ve varlıklarını da bu hedef üzerinden alan takımlar olarak baskının yüksek olması gereken yerler. Emre Akbaba ise özellikle sakatlıktan döndükten sonra kendisini çok daha fazla borçlu hissetti ve bu durum kendisi üzerinde de baskı kurmasına neden oldu.

Anadolu-İstanbul çatışmasının bir diğer faktörü de Anadolu takımlarında harika performanslar sergiledikten sonra İstanbul’a gelen oyuncuların istedikleri performansı yakalayamadan geri dönmesi olarak söylenebilir.