Alanyaspor Yıldızının Kırdığı Rekor

Geçmiş sezonlarda da olduğu gibi bu sezonun ara transfer döneminin de yıldızlarından biri olan Alanyaspor’un yıldız oyuncusu Efecan Karaca, Fenerbahçe ile anlaşma noktasına geldikten sonra gerçekleşmeyen transferi nedeniyle büyük bir hayal kırıklığına uğramıştı. 32 yaşındaki oyuncu bu moral bozukluğunu üstünden hemencecik atmasını bildi ve Alanyaspor’un ikinci yarıda oynadığı maçlarda da yaptığı katkı sayesinde kariyerinin en çok gol pası verdiği sezonunu 2021/2022 sezonu olarak güncelledi.

Yılmayan Kaptan

Uzun bir süreden bu yana formasını giydiği Alanyaspor’un simge isimlerinden biri haline gelen Efecan Karaca, bununla birlikte her ara transfer döneminde bir başka büyük takımla anılmaktan kurtulamayan bir isim.

2021/2022 sezonun ara transfer döneminde Fenerbahçe ile anlaşma noktasına kadar gelindikten sonra son pürüzler nedeniyle transferi gerçekleşmeyen 32 yaşındaki oyuncu bu nedenle ciddi bir hayal kırıklığı yaşamıştı.

Bununla birlikte Efecan’ın bu moral bozukluğunu atlatması çok da uzun sürmedi. 32 yaşındaki oyuncu Süper Lig’in 30’uncu haftasında oynanan Göztepe maçında takımının ilk golünü atan Famara Diedhiou’nun güzel golüne ortayı açan isimdi.

Bu ortayla birlikte sezon içerisindeki 11’inci asistini yapan tecrübeli kanat oyuncusu, kariyer rekorunu da kırmış oldu. Bundan önce yine Alanyaspor formasıyla ancak TFF 1.Lig’de 9 kez gol pası verdiği sezonda kariyer rekorunu geliştiren başarılı oyuncu, 2017/2018 ve 2018/2019 sezonlarında yedişer asistle takımına katkı sağlamıştı.

Bu sezon 2 de gol katkısı sağlayan Efecan Karaca, toplamda 13 gollük gol katkısı sağladığı takımıyla birlikte kulüp halinde de en başarılı sezonlarından birini geçirmenin mutluluğunu yaşıyor.

Bayrak İsim

Efecan Karaca’nın transferinde yaşanan pürüzler nedeniyle Alanyaspor yönetimine ciddi tepkiler verilmiş ve yöneticiler sert ifadelerle eleştirilmişlerdi. Her sezonun ara transferinde bir başka takıma göndermek adına başlayan görüşmelerden sonuç alamayan Turuncu Yeşilli ekipte bu durum Efecan Karaca gibi bayrak bir isim üzerinden oluşunca ister istemez eleştiriler oluşmuştu.

Bununla birlikte taraftarın bir diğer eleştiri noktası o dönem Efecan Karaca’nın sözleşmesinin uzatılmamış olmasıydı. Başarılı oyuncu yöneticilere yaşadığı hayal kırıklığı nedeniyle tavır aldıysa da Alanyaspor sevdasının önüne geçmedi ve sözleşme uzatma görüşmelerinde herhangi bir sorun yaşanmadı.

İstese sözleşme uzatmayıp sezon sonu kendisine teklif yapan takımlardan biriyle anlaşma şansına sahip olan 32 yaşındaki oyuncu, eğer yine bir başka teklifle gönderilmezse kariyerinin son döneminde de Alanyaspor forması giyecek gibi görünüyor.

4 Şubat tarihinde yapılan sözleşmeyle birlikte 2025 yılının Haziran ayına kadar Alanyaspor oyuncusu olmayı kabul eden 32 yaşındaki oyuncu, 3 sene sonra 35 yaşına geliyor ve o dönemde dilediği gibi bir transfer yapma ihtimali düşük olacak gibi duruyor.

Bu bağlamda 10 seneye yakın bir süredir formasını giydiği kulübünün simgesi olmayı gerçekten hak eden Efecan Karaca, Rizespor maçında görev almasıyla birlikte Alanyaspor formasıyla 3’üncü kez dalya deme mutluluğuna ulaştı.