Alanyaspor’un Büyük Fobisi

Sezonun en başarılı takımlarından biri olan Alanyaspor, sezon içerisinde 3 farklı teknik direktörle çalıştı ve bu 3 teknik adamın 3’ünün de zayıf yönleri takımı direkt olarak etkiledi. Francesco Farioli yönetiminde pek çok maçta başarılı işler çıkartan Turuncu Yeşilli ekip, ligin 31’inci haftasında konuk olduğu Beşiktaş karşısında 4-1 mağlup olarak bir büyük takım maçından daha kötü bir skorla ayrılmıştı. Bununla birlikte bu maçın kaybedilmesiyle Fenerbahçe ve Trabzonspor maçlarının kaybedilmesi arasında çok da hayret edilecek bir fark olmadığı net bir şekilde ortadaydı.

Ezilen Takım

Geride kalan sezon Süper Lig’de nitelikli işler çıkartan ve ligin üst sıralarında yer alan Alanyaspor adına zaman zaman ilginç dönemlerin yaşandığını belirtmek yanlış olmaz.

Turuncu Yeşilli ekip birçok takıma oldukça ciddi zorluklar çıkarttı ve oldukça şaşalı galibiyetler alarak taraftarlarını sevindirdi ancak özellikle Francesco Farioli yönetimindeki dönemde büyük takımlara karşı oynanan maçlar ciddi sıkıntılarla geçti.

Trabzonspor karşısında 39 dakikada yenen 4 gol, 5-2 mağlubiyetle biten Fenerbahçe maçından sonra bu kötü gelenek Beşiktaş karşısında da bozulmadı. Siyah Beyazlı takımın sahasında oynanan maçtan 4-1 mağlup ayrılan Alanya temsilcisinin kazanabilme adına çok eksik kaldığı bir maç oynadığı ortadaydı.

Efecan Karaca ve Tayfur Bingöl dışında hücum anlamında Kara Kartal’ı neredeyse hiç tehdit edemeyen Alanyaspor, savunmasındaki yerleşim hataları nedeniyle kalesinde 4 gol gördü. Savunma yerleşimindeki bu hataların büyük takımlara karşı daha sık yaşanıyor olmasının camiaya verdiği ciddi bir mesaj olduğunu unutmamak gerek.

Öyle ki takım karşısında nitelikli hücum ayakları gördüğü zaman bu sıkıntıları hep yaşıyor. Bu açıdan gerçekten problemli bir savunmaya sahip olan Alanya temsilcisi adına belki de gelecek sezonun planlamasını yaparken düzeltilmesi gereken ilk durum budur.

Topa Sahip Olma Israrı

Öte yandan Alanyaspor’un topa sahip olma konusundaki teknik direktörünün de belirttiği ısrarı bu gibi maçlarda belirli problemleri yaratabiliyor.

Nitekim Beşiktaş karşısında oynanan maçta da topun sahibi Alanyaspor’du ve Turuncu Yeşilli ekip %66 topa sahip olma oranıyla oynadığı maçtan 4-1 mağlup ayrıldı. Beşiktaş, Fenerbahçe ve Trabzonspor rakiplerinin bu ısrarını bildikleri gibi bu ısrarı cezalandırabilecek kaliteli ayaklara sahip olmanın da avantajını yaşadılar.

Tüm bu süreçler birleşince de 3 büyük takıma karşı oynanan 3 maçta yenen 13 gole karşı atılabilen 3 gol Alanyaspor adına çok kötü bir karnenin ortaya çıkmasına neden oldu. Akdeniz temsilcisi yine ligin üst sıralarında yer alıyor ancak Beşiktaş’ın da yarışa eklenmesiyle birlikte Avrupa hedefinde artık daha zor bir yola girmiş oldu.

Bu bağlamda Farioli’nin ısrarı ne zaman sona erecek merak konusu. İtalyan teknik adamın gerçekten potansiyelli olduğu ve takımıyla iyi işler çıkardığı ortada ancak bu kadar kuvvetli bir A planının yanına alternatif planlar ekleyememiş olmak da sıkıntılar doğuruyor.