Alanyaspor’un Büyük Takım Fobisi

Süper Lig’in ilk yarısının büyük çoğunluğunda Bülent Korkmaz teknik direktörlüğünde sahaya çıkan Alanyaspor, 4 Büyüklere karşı oynadığı maçlarda aldığı başarılı sonuçlarla gündem olmuştu. Devre bitiminde Bülent Korkmaz ile yollar ayrıldı ve Alanyaspor eski yardımcı antrenörü Francesco Farioli ile anlaşma sağladı. İtalyan teknik adam birçok açıdan Alanyaspor’u çok daha güçlü bir hale getirdi ancak büyük takımlara karşı oynanan maçlarda hezimete uğramaktan bir türlü kurtulamadı.

Değişen Dengeler

Bu sezon Süper Lig’in en şahsına münhasır takımlarından biri haline gelen Alanyaspor adına işler de bir o kadar ilginç hâl almaya başladı.

Sezonun ilk yarısında Bülent Korkmaz yönetiminde çalışan Alanyaspor, oyun anlamında kendisini bir türlü beğendiremiyor ancak özellikle 14’üncü haftaya kadar geçen süreçte aldığı başarılı sonuçlarla parmak ısırtıyordu.

O haftayla birlikte düşüşe geçen takım sezonun ilk yarısının bitiminde Bülent Korkmaz ile yollarını ayırdı ve Francesco Farioli ile anlaşma sağladı. İtalyan teknik adam göze hoş gelen futbolu ve Alanyaspor’un dinamiklerini bilen bir teknik adam olması nedeniyle oldukça seviliyor ancak onun yönetiminde Alanyaspor özellikle büyük takımlara karşı oynadığı maçlardan başarısız sonuçlar alıyor.

Tarihin en kötü Galatasaray takımlarından birine karşı çok iyi bir futbol oynamasına rağmen sahadan sonuç alamadan 1-1’lik skorla ayrılan Alanyaspor, 26’ıncı haftada oynadığı Trabzonspor maçında tarihi bir hezimetin eşiğinden dönmüştü.

Lideri ağırladığı maçın ilk 39 dakikasında 4 gol yiyen Alanyaspor, rakip takım oyunu rölantiye almamış olsa belki de tarihi bir mağlubiyet alabilirdi. Bununla birlikte oynadığı son maçta uzun zamandır en iyi formundan uzak olan Fenerbahçe’yi ağırlayan Turuncu Yeşilli takım, Fenerbahçe karşısında da 5-2’lik mağlubiyetle hezimete uğradı. Beşiktaş karşısında da kader pek değişmemişti.

Başarılamayan

Francesco Farioli tutkulu olduğu topa sahip olma oyununu ligde en iyi başaran teknik adamlardan birisi. Ancak bu taktiğin en azından şu andaki haliyle büyük takımlara karşı tutması pek mümkün olmuyor.

Zira takımın oyunu çok kolay ezberlenen bir oyun. Öyle ki 3 maç Alanyaspor maçı izleyen bir taraftar, 4’üncü maçta Alanyaspor’un oynayacağı setlerin birçoğunu tahmin edebilir. Bu durum Alanyaspor’un kendi seviyesindeki veya yakınlarındaki takımlar karşısında tutabiliyor.

Zira o takımların birçoğunda oyuncu kalitesi Alanyaspor’un kalitesi kadar yüksek değil. Ancak büyük takımlar zaten çok rahat bir şekilde hazırlanabildikleri Turuncu Yeşilli takıma karşı çok zorlanmıyorlar.

Bunun en net kanıtlarından birisi de Fenerbahçe’nin attığı 5 golün 3’ünün takımın en tartışmalı isimlerinden gelmesi. Diego Rossi, Mesut Özil ve Mergim Berisha ve hatta uzun zamandır formsuz olan Pelkas Alanyaspor filelerini havalandırabildiler.

Hepsi birbirinden kaliteli olmasına rağmen birçok takım karşısında zorlanan oyuncuların Alanyaspor’a son dakikalarda üst üste goller atmasında bir başarısızlık var ve gelecek sezon bu durumu çözmesi gereken de Farioli’nin kendisi.