Efecan Karaca Fenerbahçe Yolcusu

Alanyaspor’un başarılı oyuncusu, kaptanı ve kanatın tek sahibi Efecan Karaca, ara transfer döneminin en çok konuşulan isimlerinden birisi olmayı başardı. Alanyaspor’da gösterdiği başarılı performansla birlikte uzun zamandan bu yana birçok takımla adı anılan 32 yaşındaki sağ kanat oyuncusu, ara transfer dönemi kapanmadan Fenerbahçe’ye imza atacak gibi görünüyor.

Başarının Şahidi

Türkiye’de Alanyaspor denilince akla gelen ilk isimlerden birisi olan Efecan Karaca, 2013/2014 sezonundan beri aralıksız olarak formasını giydiği yuvasına veda etmeye ve Fenerbahçe’nin oyuncusu olmaya hazırlanıyor.

Her transfer döneminin olduğu gibi 2021/2022 sezonu ara transfer döneminin de en çok konuşulan isimlerinden birisi olan Efecan Karaca ile ilgili olarak Fenerbahçe ve Alanyaspor’un anlaşmaya vardığı iddia ediliyor.

Bir başka büyük Süper Lig takımı Trabzonspor’un da ısrarla ve inatla istediği Efecan Karaca ile alakalı olarak Alanyaspor Başkanı Hasan Çavuşoğlu ile görüşen Ali Koç, transferi tamamladığına dair haberler basına yansıdı. Alanyaspor ile Fenerbahçe arasında takas oyuncusu artı bonservis bedeli olarak görüşülen transfer sürecinde Alanyaspor’un istediği Sinan Gümüş’ün teklifi kabul etmemesi nedeniyle direkt olarak bonservis bedeline dönüldü.

Sezon sonu sözleşmesi bitecek olan ve bu nedenle eğer ara transfer döneminde gönderilmezse sezon sonu bedava olarak bir başka takıma gitmesi muhtemel olan Efecan Karaca ile alakalı konuşulan rakam ise 750 bin Euro.

İki taraf arasında anlaşmanın sağlandığı ve Efecan’ın en kısa süre içerisinde İstanbul’a geldikten sonra kendisini Sarı Lacivertli takıma bağlayacak sözleşmeye imza atacağı da gelen bilgiler arasında.

Alanyaspor’un Kaderi

Fenerbahçe cephesinde Joachim Löw iddialarıyla da birlikte daha da çok mutluluk uyandıran Efecan Karaca’nın transfer haberi, Alanyaspor cephesinde ise hayal kırıklığı yarattı.

Bundan önce de pek çok değerli oyuncusundan ara transfer döneminde vazgeçen ve bu nedenle kan kaybeden Alanyaspor’da Teknik Direktör Çağdaş Atan’ın gidişinden, Bülent Korkmaz’ın takımdan ayrılışına kadar pek çok olay bu alışkanlığa bağlanmıştı.

Geçtiğimiz sezonun devre arasında Anastasios Bakasetas’ı, bu sezonun başında Manolis Siopis’i Trabzonspor’a gönderen Alanyaspor, Steven Caulker’ı Fenerbahçe’ye Salih Uçan’ı da Beşiktaş’a göndermek zorunda kalmıştı.

Ara transfer döneminin telafisi çok zor olduğu için takımların iki dönem arasında pek çok kez güç kaybı yaşadığı görülür. Nitekim Alanyaspor Teknik Direktörü Farioli de bu duruma parmak basmış ve hiçbir oyuncusunun takımdan ayrılmasını istemediğini dile getirmişti.

Bununla birlikte Efecan Karaca ile alakalı olarak artık yerini kimle dolduracağını düşünmesi gerekecek olan Alanyaspor, en azından sözleşmesi sezon sonunda bitecek bir oyuncudan bonservis bedeli elde etmiş oldu.

Ancak burada sorulması gereken soru, Efecan Karaca’nın sezonun geri kalanında sergileyeceği performansın 750 bin Euro bonservis bedelinden daha mı az değerli olduğu olmalı. 32 yaşındaki oyuncu bu sezon 2 gol ve 9 asistle takımına katkı sağlarken birçok maçta da takımına puan getirmişti.