Emre Akbaba Alanyaspor Tarihine Geçti

2018 yılında Alanyaspor’dan ayrılarak Galatasaray’a transfer olan Emre Akbaba, Sarı Kırmızılı takımdaki baskılı atmosferin etkisiyle Galatasaray’dan da ayrılmak istemiş ve bu sezonun başında eski takımına kiralık olarak geri dönmüştü. Sezon boyunca farklı teknik direktörlerle çalışmasına rağmen belirli bir seviyede performans vermeyi başaran 28 yaşındaki oyuncu, bu performansıyla birlikte kulüp tarihinin en golcü oyuncusu olmayı başardı.

Emre Akbaba’nın Tarihi Başarısı

Bu sezon Süper Lig’de Avrupa kupalarına katılmak adına mücadele eden Alanyaspor’da sezonun en etkili isimlerinden birisi Emre Akbaba oldu.

2018 yılında 4 milyon Euro karşılığında Alanya temsilcisinden ayrılarak Galatasaray’a transfer olan başarılı oyuncu, Sarı Kırmızılı ekipte yaşadığı sakatlıklar ve beklentilerin altında kalan performans nedeniyle üstüne gelen baskıya dayanamamış ve takımdan ayrılmak istediğini belirtmişti.

Bu nedenlerle 2021/2022 sezonunun başında eski takımı Alanyaspor’a kiralık olarak geri dönen 28 yaşındaki orta saha oyuncusu, Turuncu Yeşilli formayla kendisini Galatasaray’a götüren performansa benzer bir performans sergiledi.

Attığı gollerle birçok maçta takımına galibiyetleri getiren oyuncu olan Akbaba bir dönem ligin en formda oyuncusu olarak gösterilirken, attığı bu goller başarılı oyuncunun Akdeniz temsilcisinin tarihine girmesini sağladı.

Alanyaspor formasıyla oynadığı son maçta Rizespor karşısında da golünü atmayı başaran yetenekli orta saha, bu golle birlikte Turuncu Yeşilli formayla 65’inci golünü attı ve Alanyaspor tarihinin en golcü oyuncusu olmayı başardı.

63 golle 10 yıldır bu rekoru elinde bulunduran Nedim Vatansever’in rekorunu kıran Emre Akbaba’nın bu performansı taraftarları da ziyadesiyle mutlu etti. Yetenekli On Numara bu sezon Alanyaspor formasıyla sahaya çıktığı 25 Süper Lig maçında 9 gol ve 4 asiste imza attı. Direkt olarak etki ettiği 13 golle Alanyaspor’un pek çok maçta sahadan puan veya puanlarla ayrılmasını sağlayan oyuncu, eski günlerinden bir resital sundu.

Gelecek Sezonun Belirsizliği

Alanyaspor’un oyuncusunun performansından çok memnun olduğu ortada. Teknik Direktör Francesco Farioli yönetiminde saha içinde oldukça serbest bir role kavuşan Akbaba’nın bu sayede daha fazla golle buluşabilmiş olması da oyuncunun performansında önemli bir etken.

Bununla birlikte başarılı oyuncunun gelecek sezona dair nasıl bir plan yaptığı konusu da belirsizliğini koruyor. Galatasaray’da yaşadığı baskı nedeniyle takımdan ayrılmak istediğini dile getiren Emre Akbaba Akdeniz temsilcisinde gösterdiği bu başarılı performanstan sonra tekrar Sarı Kırmızılı formayı giymek konusunda nasıl bir tavır takınacak bilinmediği için iki takımın taraftarları da bu konunun açıklığa kavuşturulmasını bekliyor.

Öte yandan Akbaba’nın en formda dönemlerinde Şansal Büyüka bu konuyla alakalı bir yazı yazmış ve Başkan Hasan Çavuşoğlu’nun oyuncunun formunu beğendiğini dile getirmişti. Turuncu Yeşilli takım taraftar baskısının az olması ve oluşturulan kültür sayesinde gerçekten bir akademi niteliği de taşıyor ve bu durum birçok oyuncunun bu forma altında çok daha iyi performans sergilemesini sağlıyor.