Francesco Farioli Alanyaspor İle Tekrar Buluştu

Spor Toto Süper Lig’de son haftalarda aldığı istikrarsız sonuçların ardından teknik direktörü Bülent Korkmaz ile yolları ayıran Aytemiz Alanyaspor, Francesco Farioli ile anlaştı.

Aytemiz Alanyaspor, Spor Toto Süper Lig’de oynadığı son 9 maçta 2 galibiyet çıkarabilmişti. Özellikle ilk yarının ortalarında art arda gelen galibiyetlerden sonra Spor Toto Süper Lig puan tablosunun üst sıralarına yükselen takım, son dönemde bu çizgisini mumla arar olmuştu.

Bu süreçte Bülent Korkmaz liderliğinde oyun olarak da geriye gitmeye başlayan Aytemiz Alanyaspor’a neşteri erkenden vurmak isteyen yönetim ise devre arasını fırsat bilerek teknik direktör değişikliğini gündemine aldı.

Deneyimli çalıştırışına teşekkür ederek yolları ayıran takım, teknik direktör koltuğunu eski yardımcı teknik direktörü İtalyan Francesco Farioli’yi getirdi.

Francesco Farioli İle Yeniden

francesco farioli

Bu sezona Spor Toto Süper Lig takımlarından Vava Cars Fatih Karagümrük ile başlayan İtalyan teknik direktör, İstanbul’daki macerasında taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmıştı.

Takımına oynattığı pas oyunu, sahaya yansıttığı taktik anlayışı ve hücumu düşünen yapısıyla geleceği parlak görünen Francesco Farioli tüm bunlara karşın takımdan gönderilmişti.

Fatih Karagümrük’ten ayrılma sebebi olarak ise büyük takımlarla isminin çok fazla anılıyor olması gösterilmişti.

Aytemiz Alanyaspor ile 2.5 yıllık sözleşme imzalayan İtalyan teknik direktör şimdi hem evi gibi gördüğü Alanya’da başarılar kazanmaya çalışacak hem de ona inanmayanlara karşı kendini kanıtlama mücadelesi verecek.

Alanya’da kendisinin Alanyaspor Teknik Direktörü yapacak olan sözleşmeye imza attıktan sonra konuşan Francesco Farioli, evine döndüğü için çok mutlu olduğunu söylemişti. Alanya teknik direktörlüğü koltuğunun kendisi için bir şeref olduğunu ifade eden İtalyan teknik direktör, kendisine güvendiği için Başkan Hasan Çavuşoğlu’na teşekkürlerini sundu. Hedefinin ise Aytemiz Alanyaspor’u hak ettiği noktaya taşımak olduğunu vurguladı.

Francesco Farioli’nin Kariyerindeki Satır Başları

10 Nisan 1989 doğumlu Francesco Farioli, futbol camiasına top peşinde koşarak girdi. Fakat futbolculuk kariyeri çok kısa sürdü. Zira o zamanki hocası Paolo Galardi, onunla konuşarak kendisinin çok iyi bir teknik direktör olabileceğini, bu yüzden o alana yönelmesi gerektiğin söyledi.

Genç İtalyan bunu duyduğunda 19 yaşındaydı. Galardi’ye kulak verdi ve kariyerini değiştirdi.

Atalanta’nın altyapısında antrenörlük kariyerine başlayan Farioli, sırasıyla Margine Coperta, Fortis Juventus ve Lucchese takımlarında çalıştı. Bu kulüplerde görev alanı her zaman kalecilik antrenörlüğü oldu.

İtalyan teknik direktörün hayatının kırılma noktası ise Katar’daki Aspire Akademisi’ne gitmek oldu. Buradan İspanyol ve Portekizli antrenörlerle çalışan futbol insanı, taktiksel fikirlerini burada olgunlaştırdı.

Katar’da 2 sene kaleci antrenörlüğü yapan Farioli, bu dönemde U16 Katar Milli Takımı’nda da görev üstlendi. Bu takımda onun sorumluluğu geriden oyun kurma ve hücum pres idi.

Katar’dan sonra büyük bir sıçrama yapan Farioli, De Zerbi’nin ekibinde Benevento’ta Serie A havası soludu. Benevento’nun küme düşmesinin ardından De Zerbi ile Sassuolo’ya gittiler ve burada dikkat çektiler.

Sonrasında Francesco Farioli’nin yolu Türkiye’ye ve Alanya’ya düştü. O dönemki teknik direktörümüz Çağdaş Atan, kendisine yardımcılığını teklif edince İtalyan Türkiye’ye geldi.

Aytemiz Alanyaspor’un futbol olarak ligi domine ettiği süreçte çok büyük paya sahip olan İtalyan, sezon başında Karagümrük’ün başına geçerek kariyerindeki ilk teknik direktörlük deneyimini yaşadı.

Şimdi bu deneyimlerden çıkardıklarını Aytemiz Alanyaspor için kullanacak.