Trabzonspor’da Nenad Bjelica Görevine Başladı

Bordo mavili takım Trabzonspor süper lig ‘in son şampiyonu olarak başladıkları yeni sezonda hedeflerinde uzak kaldılar.

Karadeniz ekibinde alınana kötü sonuçlar sonrasında bordo mavili takım da ilk önce kulüp başkanı Ahmet Ağaoğlu istifa ederek kulübü seçime götürmüştü. Bordo mavililer de sonrasında yıllar sonra süper lig de şampiyonluk yaşatan tecrübeli teknik adam Abdullah Avcı ile yollar ayrılmış yerine takımın başında kalan Orhan Ak’ da Türkiye Kupasında çeyrek finalde elenince istifasını ederek ayrılmıştı.

Trabzonspor ‘ da teknik direktör arayışları kısa süren takım da ilk olarak görüştüğü bazı isimler den olumlu geri dönüşler alamadan çıkmaza girseler de sonrasında 51 yaşındaki Hırvat teknik adam Nenad Bjelica ile anlaşan bordo mavili yönetim takımı yeni teknik adam emanet ettiler.

Nenad Bjelica Dinamo Zagreb’in ardından NK Osijek’i çalıştıran ve Ağustos ayından bu yana takım çalıştırmayan 51 yasında ki teknik adam ile anlaşarak imzalar atılmıştı.

Karadeniz ekibi ile ilk maçına çıkan 51 yaşındaki Hırvat teknik adam Nenad Bjelica tatsız başladı.

Sivasspor ‘a konuk olan bordo mavili takım sahadan 4 – 1 mağlup olarak ayrılarak Nenad Bjelica ilk maçında sahadan mağlup olarak ayrılmış oldu.

HIRVAT TEKNİK ADAM BJELİCA DAHA OFANSİF OYNAMAYA ÇALISIYOR

51 yaşındaki Hırvat teknik adam Nenad Bjelica bordo mavili takım ile ilk maçında Sivasspor deplasmanın da 4 – 1 mağlup olarak kalesinde 4 gole engel olamamıştı.

Hırvat teknik adam bordo mavili takıma ilk dokunuşu sahadaki dizilişi diye biliriz. 4 – 3 – 3 ile daha ofansif bir oyun planı ile sahada olan Trabzonspor ‘da savunmada ki hatalar göz önüne çıktı. Sivasspor deplasmanında savunmada çok açık veren bordo mavililer kalesinde 4 gole engel olamamışlardı.

Savunmada açıklar bırakan bordo mavili takım rakiplerinin kontra ataklarına hızlı cevap veremediği gibi geçiş oyunun da hücumda çok dağınık kalarak arkada savunmada rakiplerine çok geniş rahat kat ede bilecekleri alanlar bırakıyorlar.

Nenad Bjelica orta sahada daha çok ikili mücadeleye girebilecek agresif, daha sert ve hücumu daha çok düşünene bir takım yaratmak istiyor.

Bu bütün etkenleri yaratıp da topa da sahip olabilmek ellerindeki kadro planlaması ile bunu sahaya yansıta bilmeleri oldukça zor gibi görünüyor.

Bordo mavili takım daha çok tecrübeli oyunculara sahip olmaları onların fiziksel üstünlük açısından zayıf kalmalarını sağlıyor. Sezon sonun da takımına yeni bir yükleme antrenmanı ile fiziksel gücünü de yükseltmeyeceği gibi bu sezonu daha sakin kalarak ufak dokunuşlar ile geçirmeleri daha iyi olacak gibi görünüyor.

OYUNCULARININ MORAL VE MOTİVASYONUNU ARTTIRMALI

Hırvat teknik adam Nenad Bjelica geçen sezonu şampiyon olarak tamamlayan takımın bu sezonki düşne performansı ile takımının moral ve motivasyonunu kaybetmiş durumda.

Lig de üst üste alınana kötü sonuçlar ile tamamen oyundan ve sezonu kafasında bitiren oyuncuları ile sürekli görüşerek te moral ve motivasyonlarını yüksek tutmaya çalışması çok önemli.