ULUSLARARASI YOL BİSİKLET YARIŞLARI ALANYA’DA GERÇEKLEŞTİ

2021 Grand Prix Yol Bisikleti Yarışları, Dünya Bisiklet Birliği (UCI) ve Türkiye Bisiklet Federasyonu iş birliği ile düzenlendi. 6 Şubat Cumartesi günü başlayan ve 16 ülkeden 170 sporcunun katılımı ile gerçekleşen Grand Prix 1.2 Yol Bisikleti Yarışları’nın Alanya ayağı tamamlandı.

Uluslararası Yol Bisiklet Yarışlarının ilk günü, toplam 148 kilometrelik parkur üzerinde gerçekleştirildi.

Saat 12’de Alanya İskele Şelale önünden başlayan yarış, saat 16.00’da sona erdi. İskele Şelale önünde başlayan yarışma;

Yeşilöze kavşağından U dönüşü, Alantur karşısından Dim Barajı yoluna giriş, Eski Tarihi Köprüden Bıçakçı, Üzümlü Akköprü, Kuzyaka istikametinden saat yönünde 3 tur ve ardından Alantur önünden D400’e çıkış, Karayolları önünde bitiş şeklinde tamamlandı.

İLK YARIŞIN GALİBİ İTALYAN DAVİDE GABBURO OLDU

Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, İsviçre, Polonya, Rusya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Özbekistan, Cezayir, Sırbistan, Azerbaycan, Kazakistan dahil 16 ülke, 29 takım, 170 sporcunun katıldığı yarışların ilkini, İtalya’nın Bardiani Csf Faizane takımından Davide Gabburo kazandı.

Yarışın ikincisi İsviçre Milli Takımı’ndan Filippo Colombo olurken, üçüncülüğü ise yine İtalyan ekibinden Bardiana Csf Faizane Alessandro Tonelli aldı.

YARIŞIN EN GEÇ SPORCUSU

Alanya’da düzenlenen 2021 Grand Prix Yol Bisikleti Yarışlarının en genç kazananı ise bir Türk oldu. Türkiye’nin Spor Toto Continental takımından Halil İbrahim Doğan, yarışlara adını en genç kazanan yarışmacı olarak yazdırdı.

BİSİKLET YARIŞLARININ İKİNCİ GÜNÜ

Grand PrixYol BisikletiYarışlarının ikinci günü 7 Şubat Pazar günü saat 10.00’da başladı. Yarışların ikinci günü, Gazipaşa Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşti. Yarışmacılar bu kez Antalya – Mersin D-400 karayolu boyunca 160 kilometre pedal çevirdi.

Gazipaşa – Alanya Havalimanı içerisinde start verilen yarış, 4 tur D-400 karayolundan Güneyköy mahalle kavşağı ile Aydap bölgesi arasında devam etti ve saat 14.00’te Kahyalar Hali önünde son buldu.

İKİNCİ GÜNÜN ŞAMPİYONU

Alanya Grand Prix Yol Bisikleti Yarışlarının ikinci günü kazananı ise Belez Belarus takımından 225 forma numarası ile Tsishlov Roman oldu.

Yarışın ikinciliğini ise Türk ekibi olan Spor Toto Cycling Team takımında yer alan 71 numaralı Stash Menry aldı. Yarışın üçüncülüğünü ise Mazowse Serce Polski takımından 31 forma numaralı Banaszek Alan elde etti.